ETN Life

Ilustrační obrázek

Zdravé sezení neexistuje, postavte se k práci jako my

11. 06. 2013 13:15    kategorie: ETN Life    autor: Martin Holečko    komentářů: 22

Tak nám je přivezli. Máme v Etneteře zbrusu nové polohovací stoly, které umožňují alternovat práci ve stoje a v sedě. Pojďme se podívat, jak jsme k rozhodnutí je pořídit dospěli a proč jsme vybrali právě ty, které jsme vybrali.
 

Díl I.

Loni na podzim jsme začali v Etneteře rozjeli testování práce ve stoje. Všechno odstartoval článek z blogu Tima Ferrise „Přeměna kanceláře: jak zhubnout a zvýšit produktivitu v práci“, který přivedl moji pozornost k tomu, co každý tak nějak podvědomě tuší – dlouhodobé sezení je pro člověka nepřirozená a nezdravá činnost a to zdaleka nejen kvůli bolavým zádům. Vědecko-populární články nejednou dávají této všudypřítomné (ne)činnosti naší sedavé počítačové doby přívlastky jako „zabiják“ nebo „nové kouření“. Odkazy na několik z nich najdete v minulém článku.

Práce ve stoje na zkoušku

Testovali jsme skoro 3 měsíce polohovací stoly zapůjčené štědře společností Ergointeriér a výsledek překvapil i nadšence jako jsem já. Ani jeden ze zhruba 15 kolegů, kteří si práci ve stoje vyzkoušeli, se k trvalému sezení už nechtěl vrátit. Po sotva 2 týdnech trvalého nebo střídavého stání při práci na počítači většina z nich zaznamenala pozitivní přínos. Týkal se nejčastěji ústupu problémů se zády, ale také menší únavy, lepší schopnosti soustředit se při některých činnostech a celkově větší „akčnost“ během pracovního dne, zajímavé byly i pozorované sociální efekty, např. větší otevřenost a jednodušší komunikace s příchozími. Když někdo přijde, postavíte se prostě vedle sebe a není tak problém vstoupit do osobní zóny druhého, pokud ale mluvíte na sedícího, je to shora a přes stůl nebo nějak divně ze strany, což není ani pro jednoho příjemné.

Výběr polohovacích stolů

Práce ve stoje na stole 'udělej si sám'

Práce ve stoje na stole "udělej si sám"

Závěr by jasný – jdeme do toho. K původním testerům se připojilo dalších cca 10 lidí, kterým k rozhodnutí buď stačily zkušenosti kolegů nebo se mezitím přidali ke stání s klasickým spontánním řešením „udělej si sám“.

Zbývalo tedy vybrat a objednat první várku 25 polohovacích stolů. Dostupné stoly je možné zhruba rozdělit do 3 kategorií podle typu ovládání:

  • mechanicky ovládané stoly s klikou
  • elektricky ovládané stoly s jedním či dvěma elektromotory – převážná většina stolů na trhu spadá do této kategorie
  • mechanicky ovládaný stůl s písty – patent americké společnosti Humanscale spojující výhody snadného ovládání elektrických stolů a nenáročnost mechanických stolů, v současnosti jediný dostupný stůl tohoto typu

Šáhli jsme si na a otestovali jsme celkem 4 typy nastavitelných stolů českých i zahraničních značek:

Náš favorit z hlediska designu i ovládání polohování byl elegantní americký Float. Ten se ale bohužel i přes veškerou snahu českého dovozce ukázal jako téměř dvakrát dražší než ostatní stoly.

Zbylé polohovací stoly na elektrické ovládání naopak cenově směle konkurují běžným kancelářským stolům střední třídy. Všechny se ocitly v cenové kategorii do 15 tisíc Kč bez DPH.

Po těsném souboji jsme nakonec zvolili OMT Freestand.

OMT Freestand od Německého výrobce Oelschläger Metalltechnik

OMT Freestand od Německého výrobce Oelschläger Metalltechnik

Zvítězil u nás díky:

  • čistému designu, rozdíly tady byly celkem malé, ale nám se prostě nejvíc líbil,
  • nejvyšší maximální výšce až 1300mm ve standardu varianty s trojdílnou nohou, která jako jediná funguje i pro našeho 207cm kolegu, ale ocení ji i všichni nad 190cm,
  • stabilitě stolu ve vysoké poloze pro práci ve stoje. Stůl je opravdu pevný i při maximálním vytažení (trojdílná noha se zde zdá být výhodou).

Stoly dorazily...

Minulý týden stoly konečně dorazily k nám do Etnetery. Montáž 25 stolů přímo na místě trvala skoro celý den.

Šťastní majitelé se u nich zabydlují a zažívají počáteční zapeklitosti s přeuspořádáním pracovního místa, nedostatečnou délkou některých kabelů a mírně zmatené pohledy sedících kolegů, vedle nichž najednou někdo během práce stojí. Abychom s ergonomií a estetikou nezůstali na půl cesty, ve druhé vlně nyní doplňujeme stoly držáky na monitory, kabelovými svody apod.

A kde je ta krev, ptáte se? Ptáte se správně. Bude. Krvácelo nás hodně a krváceli jsme rádi.

Pokračování v příštím díle.

 

Fotogalerie

01
02
03
04
05
06
07
08
 
 
Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

Jirka Z., 27.8.2017 09:32

Jsem freelancer a musím říct, že práce ve stoje je super, používám stůl, který jsem koupil od www.evospace.cz a za tu cenu můžu rozhodně doporučit

Jirka, 13.5.2017 12:27


"Marek Pilecký" je NADČLOVĚK! píše:

"snažím se být tak pul napůl. 9-10 sedím (protože si předtím postojím v metru), 10-12 stojím"

takže pracuje 19-22 hodin! prostě nadčlověk. Jen by mě zajímalo, co pak dělá s těmi penězi, asi šetří na luxusní hrob, když totiž nemá čas žít a žije jen prací :-)
Na druhou stranu, manželka a děti (pokud má) se alespoň mají dobře :-)

Jirka, 4.11.2016 20:38

Dobrý den,
jak jste s těmi stoly spokojení s odstupem? Stále dobré? Nebo byste příště vybrali jiný typ?

Olga, 5.2.2014 12:00

Děkuji za informaci! :)

Martin Holečko, 30.1.2014 13:07

Olgo, je to v řádu sekund, tipnul bych tak 7 max., nemám teď možnost to empirocky ověřit.

Olga, 10.1.2014 14:53

Zajímalo by mě, jak dlouho trvá, než se stůl zvedne z polohy člověka vsedě, do polohy vstoje?

Připravujeme na náš web http://ergo.itporadci.cz/, který se zabývá stáním u PC a ergonomií práce, srovnání elektricky ovládaných stolů a stolů, které v sobě mají plynový píst a lze je tak zvednout téměř ihned bez přerušení práce, proto budu ráda za info o té rychlosti!:) Díky.

Zu., 3.10.2013 19:49

Kto tiež stál pri práci? http://www.openculture.com/2013/10/ernest-hemingway-standing-desk.html

alfonzo, 19.8.2013 15:24

Dobrý, takový stůl už dlouho hledám, protože už mne nebaví hrát si s krabicemi :)
Ale jen pro vaši informaci -- většina lidí na fotkách neumí stát u PC. Správně stojí jen lidé na obrázcích 9131 a 9156. Docela bych se vsadil, že tihle umí všemi 10 a ostatní ne :)
Horní hrana monitoru do úrovně očí, pravý úhel v lokti, M$ Ergonomic 4000, odpojit myš.

Aleš N., 21.6.2013 14:30

Díky všem za odpovědi! Čekal jsem, že to budou tak dvě tři hodiny, takže jste mě fakt překvapili! Zkusím to zavíst i u nás.

Martin Holečko, 20.6.2013 16:34

@Voja K: Další díl plánuju z kraje příštího týdne....

@ostatní: K délce stání a problémům se zády - přechod na stání je proces, který někomu trvá dny, někomu týdny, ale ve finále sezení obvykle ubývá a ubývá. Trochu bych tady opravil Marka P. - záda se při stání nezatěžují více, jak píše, ale jinak a mnohem přirozeněji. Stání, chůze, běh a ležení jsou lidskému tělu přirozené aktivity. Sědět v podstatě zdravě nelze, ač máte tu nejsebeergonomičtější kosmickou židli na světě. Pokud jste to ale dělali posledních 20 let v kuse, tak si tělo musí na delší stání znovu zvyknout a posílit patřičné ochablé zádové svaly.

Pavel Pola, 20.6.2013 15:01

Já se snažím stát co nejdýl, samozřejmě porady v zasedačce, u klienta nebo oběd prosedím, takže mi to vyjde tak na cca 6-8 hodin denně podle náročnosti. Sundávám ho dolů většinou až kolem sedmé večer, jinak se snažím celou dobu stát.

Jirka, 20.6.2013 11:45

@Ales N: muj den vypada asi takto.
2-4 hodiny stojim v intervalech po cca. hodine
2 hodiny sedim u stolu
2 a vice jsem mimo stul na schuzkach apod.

Tereza, 20.6.2013 10:57

to Tomáš Ludvík: V takovém množství je sleva příjemná a my jsme ji samozřejmě rádi přivítali. Stoly takového typu se běžně pohybují mezi 10 000 - 20 000,- Kč. Zaleží hodně na výběru a potřebách uživatele. Hodnotí se design, stabilita, síla a počet motorků, výška výsuvu, někteří výrobci mají dokonce i výsuv horizontální (lz přisunout a odsunout stolovou desku k sobě/od sebe) atd. Jsou tu ale samozřejmě i výrobci s vyššími cenami, takže kdo chce opravdovou designovku, musí si připlatit...

Hakim, 20.6.2013 10:23

Ahoj Alesi,
tohle je asi hodne individuelni. Ja osobne stojim tak 70-80% pracovni doby, je to ovsem ruzne. Hodne na to ma ted vliv vedro, kdy nechces mit vlka. Taky jestli si jdu zabehat pres obed, nebo jak moc se na obede nacpu. Ale je to prevazne o pocitu v nohach, nekdy se clovek po predesle noci necici zrovna nabity energii a tak si rad vice posedi.

JSz, 20.6.2013 10:21

Ja se zatim drzim se stanim cele dopoledne - 3h, a odpoledne podle potreby stridave. Ten prechod docela boli..ale myslim, ze to ponese ovoce :)

lukas, 20.6.2013 10:19

Ahoj Aleši, ve stoje jsem prakticky pořád, až na malé výjimky, kdy sedím např. u týmu v jiné kanceláři. Schůzky, porady apod nepočítám. Vyzkoušej a uvidíš,lukas

Marek Pilecký, 20.6.2013 10:17

Aleš N: Ahoj. Prvních pár dní se mi dařilo prostát v kuse skoro celý den. Ale trochu se pak začaly ozývat záda (tím že je teď víc zatěžuju), takže jsem trochu ubral a snažím se být tak pul napůl. 9-10 sedím (protože si předtím postojím v metru), 10-12 stojím, po obědě cca do dvou sedím (nedaří se mi stát s plným břichem), a od 14 do konce pak stojim. Než jsem začal pracovat ve stoji, tak jsem si od toho nejvíc sliboval, že po obědě se postavím a nebudu padat do útlumu. Ale bohužel to se mi zatím nedaří a naopak si alespoň na hodinku musím sednout.

MK, 20.6.2013 10:10

Aleš: To záleží. Někdy třeba ani minutu, někdy skoro celý den (a někteří z kolegů už v podstatě vůbec nesedí). Nejlepší mi na tom přijde právě to, že si člověk může vybrat podle nálady.

Vojta K, 19.6.2013 12:50

Kdy bude díl II.?

Adam Marčan, 16.6.2013 20:42

Super, keep standing! :)

Tomáš Ludvík, 14.6.2013 14:19

Super! Stoly se mi také moc líbí, rád bych se zeptal na kolik Vás vyšly :-)
Při takovém množství jste jistě měli slevu.
Velice rád bych si takový stůl také pořídil, jsem grafik a taky se hodně nasedím
Díky za info

Aleš N., 13.6.2013 14:10

Zajímavý! Jak dlouho tak denně prostojíte?

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - ETN Life


RSS kanál ETN Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ