Splnil se mi sen. Zase dělám to, co mě baví

12. 01. 2009, Autor: René Peška, Komentářů: 0

Rozhovor s naším kolegou Danem, bývalým profesionálním basketbalistou. Článek vyšel na portálu www.nbl.cz.
Ilustrační obrázek
Svá nejlepší basketbalová léta prožil v dresu pražské Sparty, profesionální kariéru pak zakončil v jiném týmu z hlavního města - v USK. V současné době se DANIEL DVOŘÁK živí jako programátor. "Tohle jsem vždycky chtěl po basketu dělat," říká šťastný otec tří dětí. Portál nbl.cz startuje rozhovorem s bývalým českým reprezentantem novou rubriku nazvanou Co dnes dělají...,
v níž se čas od času vypravíme za bývalými hráči tuzemské elitní soutěže, abychom poodhalili, kam nasměrovali své kroky po skončení basketbalové kariéry.

Dane, mohl bys nám přiblížit, co momentálně děláš?

V současné době dělám v jedné firmě programátora. Plně se věnuji téhle práci a rodině a musím říct, že je to pro mě práce na plný úvazek (směje se).

Jak ses k této práci dostal?

Bylo to štěstí v neštěstí. Ve chvíli, kdy Sparta padala a nedostali jsme několik měsíců peníze, tak jsem se začal ze zoufalství zajímat o práci. Tohle přišlo jako blesk z čistého nebe. Nabídli mi super podmínky, navíc to bylo pět minut od haly. Tehdy jsem tam začal pracovat na poloviční úvazek a mohl jsem u toho dál hrát basket. Nejdřív na Spartě a pak, když měl zájem USK, tak i tam. Firma mi vyšla perfektně vstříc a teď už v ní dělám na plný úvazek.

Pokud vím, tak ses o počítače zajímal už dřív, je to tak?

Určitě, to byl můj druhý koníček, kterému jsem se věnoval odmalinka. Vždycky jsem se o to zajímal a vždycky jsem to chtěl dělat jako svoje další zaměstnání. Vlastně se mi splnil sen: z jednoho koníčka jako práce jsem přešel na druhý koníček jako práci, takže pro mě je to ideální stav (znovu se rozesměje).

Dlouhé roky jsi byl profesionálním sportovcem, bylo pro tebe hodně těžké "přesídlit" do kanceláře?

Hlavně šlo o fyzickou stránku. Nevěřil jsem, že to bude tak bolet. Byl jsem zvyklý na plný trénink a najednou jsem si šel sednout na osm hodin na židli... Chvíli to docela bolelo a nějakou dobu mi trvalo, než jsem se s tím srovnal.

Mluvil jsi o židli, ale tu jsi, jak tak sleduji, vyměnil za míč.

To byla první věc, kterou jsem udělal (směje se). Na té židli člověk začne uvadat, padat, hroutit se... a pak se hodně blbě vstává.

Dokážeš popsat, v čem se ti nejvíce změnil život?

Nejvíc v tom, že teď vím, co kdy bude. Dřív to bylo všechno nalajnované podle tréninků a zápasů, často jsme nevěděli, jestli druhý den bude trénink nebo se odvolá, nebo jestli bude nějaký navíc... Teď už jsem schopen plánovat i na měsíc dopředu, což je pro mě nevídaná věc.

Kariéru jsi ukončil poměrně brzy, už ve 30 letech. Proč?

Po odchodu ze Sparty jsem ještě odehrál dvě sezony na USK, ale z jejich strany už pak nebyl zájem. A pro mě už bylo nemyslitelné, abych se někam stěhoval, protože mám velkou rodinu. USK je v Praze jediný prvoligový celek, takže v tu chvíli to bylo naprosto jasné. Dál jsem nic neřešil.

Basketbal jsi ale úplně neopustil, že?

Určitě ne. Život, který jsem vedl s basketem, se nedá hodit za hlavu (opět se směje). Nějak to vyplynulo, že jsem se vrátil do Mladé Boleslavi, tedy do týmu, kde jsem od žáků začínal. Mám tam spoustu kamarádů, tak jsem se rozhodl, že jim trochu pomůžu. Navíc si říkám, že bych to měl zakončit tam, kde jsem začal.

V Mladé Boleslavi ses také sešel se svým bratrem, to je také určitě příjemné, je to tak?

Přesně tak. Konečně se mi podařilo si zahrát s bráchou v jednom týmu, takže je to super.

Využíváte často kombinace já na bráchu, brácha na mě?

(směje se) Určitě, určitě. My jsme se dřív na hřišti vlastně vůbec nepotkali, takže jsme si na sebe chvíli zvykali, ale teď už je to paráda.

Pokud se ohlédneš za svou basketbalovou kariérou, jsi spokojený?

Člověk si rozhodně nemůže stěžovat. Žil jsem perfektní život, jak už jsem říkal, můj koníček se stal na dlouhé roky mým zaměstnáním, což je ohromné štěstí. Ten život byl prostě skvělej a určitě na to nechci zapomenout a hodit to za hlavu. Mám spoustu zážitků, spoustu kamarádů, díky basketu jsem procestoval docela velký kus světa, takže mám jenom kladné vzpomínky.

www.nbl.cz
Sdílet odkaz:
tisk
 

Kariéra - hledáme


Vídíš se v některé z vypsaných pozic? Neváhej a jednej.

Žádná z aktuálních nabídek tě neláká, ale láká tě Etnetera?
Zkus si najít své místo.

Kontakt na HR


David Procházka
hr@etnetera.cz
+420 602 603 943

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ