Offlineblog (archiv)

Hlídejte si svého psa.

21. 07. 2009 11:45       autor: Offlineblog    komentáře: 1

 
Slavíme 40. výročí přistání Američanů na Měsíci. Pomocí webu se můžeme přenést do atmosféry celého projektu, poslouchat rádiové vysílání mezi lodí a řídícím centrem, prohlédnout si spoustu fotek a filmů. Ale byli Amíci opravdu první?
Doba už je taková. Mladší lidé (zejména žíjící západně od bývalé železné opony) většinou nevědí, kdo poslal do vesmíru první loď, prvního živého tvora, prvního muže, první ženu. Možná je to tím, že Knihovna a muzeum Nikity Sergejeviče Chruščeva neumí výročí těchto letů zpropagovat tak dobře, jako to udělali v USA. Zase jsme to museli udělat za ně.
Tady je odpověď nejmenovaného pracovníka ruské agentury pro vesmír a vzduchoprázdno:"Ano, Lajka opravdu přistála na Měsíci už v roce 1957 a zanechala tam typické psí stopy. Sovětské vedení vědělo o snaze Spojených států dostat se tam také a chtělo předejít vyhrocení mezinárodních vztahů. Vyslalo tedy v roce 1961 Jurije Gagarina a v roce 1963 Valentinu Těreškovovou k cestě na Měsíc s úkolem uklidit Lajčiny exkrementy. Bohužel, kosmonauti byli vybaveni pouze sadou pro sběr měsíčních kamenů, která v tomto případě zcela selhala."
Teď už je také trochu jasnější, proč chtějí Rusové poslat lidskou posádku k Marsu dříve než Američané.
Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

Johny, 2.9.2009 00:46

Jen bych podotkl, že úplně první byl na Měsíci kanadský Bobr. Jako důkaz bych uvedl nedávnou kauzu, při které se zjistilo, že měsíční kámen obsahovat zkamenělé dřevo. Inu cesta byla dlouhá, a musel si také odskočit...
"Ty javorový krekry jsem si před startem neměl dávat" uvádí se v přepisu komunikace krátce před výstupem na povrch..

Přidat příspěvek

 
 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ