Deployment

Dostupnost

Jednotlivé servery jsou sestaveny do operační architektury tak, aby plnily přesně svůj účel (jak bylo stanoveno v projektu). Naši klienti kladou velké požadavky na dostupnost řešení jako celku (např. při závadě způsobující výpadek stránek e-shopu by doba výpadku byla přímo úměrná finanční ztrátě klienta. Zákazníci obyčejně rovnou objednají zboží jinde). Pro předcházení následků takových situací jsou kritické systémy minimálně zdvojeny.K tomu využíváme projekty XEN nebo vserver (virtualizace), DRBD (replikované disky), VRRP (redundantní projení serverů a routerů), HA proxy (Load Balancing přístupu) a další (NFS, HeartBeat atd...).

Bezpečnost

To, co navrhneme chceme mít bezpečné, v provozu spolehlivé a jednoduše spravovatelné. To se navzájem tak úplně neshoduje, obzvláště pokud zahrneme další faktory jako finanční požadavky a časovou náročnost. Ale i tak je velmi důležité aby každý administrátor v Et neteře znal síťové protokoly a uměl nastavit nebo konfiguraci firewall tak aby vyhovoval bezpečnostní politice, nebo analyzovat systémové logy.

Přístup

S přibývajícím počtem klientů bylo nutné řešit i propojení mezi projektovým týmem zákazníka, ETN nebo servery. Nyní požíváme VPN řešení postavené jak na IPSec, tak i OpenVPN. Při navazování spojení (a to nejenom VPN) je často potřeba prokázat identitu. Dlouhodobě požíváme pro tyto účely certifikáty standardu x509. Pro zajištění jejich správy máme plnohodnotnou interní certifikační autoritu.

Databáze

Hlavní firemní vývojovou platformou je Java. Provoz aplikací zahrnuje především instalaci aplikačního serveru Apache Tomcat. Jelikož se dnes již žádná aplikace neobejde bez databáze, tak nejčastěji používáme mysql. Velikost uložených dat, se kterými naše aplikace pracují se pohybuje průměrně na několika GB. Občas se setkáváme i s jinými databázovými servery jako Oracle nebo Sybase, nicméně tyto jsou vždy pod správou zákazníka.

Správa

To, co Et netera vyrobí a spustí obyčejně dál pro naše zákazníky provozujeme a spravujeme. K tomu, abychom plnili domluvené SLA, nám pomáhá automatický monitoring (používáme Nagios) , který nalezené problémy reportuje našemu dohledu 24/7.

 
 

Naši partneři


NSPARKLE

obr_nsparkle

Počítače Apple vyladěné za hranice ostatních, pečlivě vybrané příslušenství, individuální přístup.

Členství v asociace.biz

ilustrační obrázek

Etnetera je jedním ze zakládajících členů Asociace poskytovatelů internetových řešení.

více >>

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ