ACL
Access
Control
List - seznam pravidel, která řídí přístup k nějakému objektu. Pravidla obvykle přiřazují nebo odebírají nějaké privilegium skupině uživatelů či roli.
AD
Active
Directory je implementace adresářových služeb pro Microsoft Windows. Viz také LDAP.
Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Active_Directory
BLOB
Binary
Large
Object. Slouží pro uložení nestrukturovaných binárních dat. Příkladem může být obrázek, PDF soubor a podobně.
(také se jedná o "připodobnění" Kaplického knihovny, která měla stát přímo proti naší firmě).
CMS
Content
Management
System - systém pro správu obsahu.
CSS
Zkratka pro anglický název
Cascading
Style
Sheets, česky
tabulky kaskádových stylů. Jazyk byl navržen standardizační organizací W3C. Je to jazyk pro popis způsobu zobrazení stránek napsaných v jazycích HTML, XHTML nebo XML. Hlavním smyslem je umožnit návrhářům oddělit vzhled dokumentu od jeho struktury a obsahu.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Css
CSV
Comma
Separated
Values - čárkou oddělené hodnoty. Formát textového souboru pro přenos strukturovaných dat. Pro daný soubor se definuje oddělovač záznamů, oddělovač řetězců a oddělovač řádek (vět). Význam hodnot v souboru závisí na dohodě mezi producentem a konzumentem tohoto souboru a liší se podle způsobu použití.
HTML
Hyper
Text
Markup
Language. Je základním jazykem pro vytváření stránek v systému World Wide Web, který umožňuje publikaci stránek na Internetu.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/HTML
HTTP
Hyper
Text
Transfer
Protocol je internetový protokol určený původně pro výměnu hypertextových dokumentů ve formátu HTML.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Http
HTTPS
Bezpečnější verze protokolu HTTP, která umožňuje přenášená data šifrovat a tím chránit před odposlechem či jiným narušením. Viz také SSL.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Http
IDS
Intrusion
Detection
System - systém pro odhalování pokusů o průnik nepovolaných uživatelů do těch míst sítě, kam jim nebyl povolen přístup.
JDO
Java
Data
Objects - jeden ze standardů pro ukládání objektů v prostředí Java do perzistentních úložišť jako jsou relační nebo objektové databáze. Tato specifikace popisuje požadavky na úložiště dat stejně jako funkcionalitu tohoto rozhraní vůči aplikaci, která je používá. Použití JDO vede k větší přenositelnosti aplikací a snazšímu vývoji a údržbě.
jNP
jNetPublish.
JSR
Java
Specification
Request - žádost popisující vývoj nové nebo zásadní změnu stávající specifikace.
LB
Load
Balancer - vyrovnávač zátěže. Síťový prvek (nebo část jiného prvku, jako je např. Firewall), který funguje jako jednotný vstupní bod pro všechny klienty a rozkládá zátěž mezi několik serverů, které skutečně požadavky vyřizují. Použití LB jednak zvyšuje propustnost celého systému a jednak zajistí i překrytí výpadku jednoho z obslužných serverů, čímž se zvýší dostupnost systému.
LDAP
Lightweight
Directory
Access
Protocol je internetový protokol, který se používá pro vyhledávání informací o uživatelích.
Více informací: http://en.wikipedia.org/wiki/Ldap
MHD
Měststká
hromadná
doprava - jeden ze způsobů, jak se dostat k nám do firmy.
QL
Query
Language - dotazovací jazyk pro pokládání dotazů do datového úložiště.
RS
Redakční
Systém - systém pro publikaci dokumentů poskytující oproti CMS více specializované funkce, s menší možností přizpůsobení aktuálním potřebám klienta.
RSS
Really
Simple
Syndication (od verze 2.0) je popis formátu pro zveřejňování informací o novinkách na webových stránkách. Jedná se o jednoduchý formát, který obsahuje pouze souhrn (upoutávku) na novinky s odkazem na plné znění. Používá se pro automatické zjišťování (a zveřejňování) informací o tom, co je kde nového.
SEO
Search
Engine
Optimization - optimalizace stránek i URL pro vyhledávací servery. Vhodnou volbou struktury stránek, HTML značkování, klíčových slov i strukturou URL lze dosáhnout toho, že vyhledávací servery tyto stránky upřednostní před ostatními.
SLA
Service
Level
Agreement - smluvně zaručená úroveň fungovaní služby. V prostředí internetových projektů se jedná typicky o garanci dostupnosti 99,99% času v měsici nebo o maximální přípustnou dobu výpadku. V rámci SLA se též stanovují výkonové meze,pro které je systém navržen, jako je maximalni zátěž, počty dokumentů, transakcí, apod.
SQL
SQL je standardizovaný dotazovací jazyk používaný pro práci s daty v relačních databázích. SQL je zkratka anglických slov
Structured
Query
Language (
strukturovaný dotazovací jazyk).
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/SQL
SSL
SSL je zkratka
Secure
Sockets
Layer. Je to protokol/vrstva, vložená mezi vrstvu transportní (např. TCP/IP) a aplikační (např. HTTP). Poskytuje zabezpečení komunikace šifrováním a autentifikaci komunikujících stran.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/HTTPS
UML
Unified
Modeling
Language - formalismus popisu chování softwarových systémů prostřednictvím diagramů různého typu.
URL
URL je zkratka anglického výrazu
Uniform
Resource
Locator. Je to řetězec znaků s definovanou strukturou a slouží k přesné specifikaci umístění zdrojů informací (ve smyslu dokumentu nebo služby) na internetu. URL definuje doménovou adresu serveru, umístění zdroje na serveru a protokol, kterým je možné zdroj zpřístupnit.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/URL
XML
E
xtensible
Markup
Language - česky
rozšiřitelný značkovací jazyk. Byl vyvinut konsorciem W3C (World Wide Web Consorcium) jako pokračování jazyka HTML a SGML. Jazyk je určen především pro výměnu dat mezi aplikacemi a pro publikování dokumentů. Jazyk umožňuje popsat strukturu dokumentu z hlediska věcného obsahu jednotlivých částí, nezabývá se sám o sobě vzhledem dokumentu nebo jeho částí. Prezentace dokumentu (vzhled) se potom definuje připojeným stylem. Další možností je pomocí různých stylů provést transformaci do jiného typu dokumentu, nebo do jiné struktury XML .
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/XML
XSLT
- E
xtensible
Stylesheet
Language
Transformations - jazyk, kterým se popisuje transformace z jednoho XML dokumentu do jiného. Tyto transformace se používají např. pro změnu struktury XML dokumentů nebo pro konverzi XML do jiných formátů (např. HTML nebo PDF).
W3C
World Wide Web Consorcium je organizace, která vydává standardy a doporučení pro WWW .
Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/W3c
WYSIWYG
What
You
See
Is
What
You
Get - zkratka označuje třídu nástrojů pro obsah, které umožňují během editace ihned zobrazovat formátovaný výstup. Uživatel je tak odstíněn od vnitřní reprezentace formátování dat a pracuje přímo s jejich výslednou podobou.
WWW
World
Wide
Web (WWW, také pouze zkráceně web), ve volném překladu „celosvětová pavučina“, je označení pro aplikace internetového protokolu HTTP. Je tím myšlena soustava propojených hypertextových dokumentů.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/WWW
ZXS
Mohlo by se jednat např. o ZX Spectrum, ale wikipedia zdá se zatím taktně mlčí. Pokud ale víte, co ta zkratka znamená, tak nám klidně napište.