Press Life

Ilustrační obrázek

Platební metody na českém internetu

02. 11. 2009 14:45    kategorie: Press Life    autor: Jiri Stepan    komentářů: 6

Jiří Štěpán, náš ředitel pro výzkum a technologie, rozebírá různé způsoby převodů peněz. Článek vyšel v magazínu Strategie 45/2009:
Na českém trhu vznikají nové a nové platební metody a je často obtížné se rozhodnout, která z nich je ta pravá zrovna pro váš e-shop. Pro provozovatele e-shopů je přitom rozhodnutí o platebním systému klíčové.
 

Navzdory nárůstu nabídky online platebních metod zůstávají preference uživatelů víceméně stejné. S absolutní převahou vede dobírka, která je zpovzdáli následována platbou převodem. Dobírku (Česká pošta, DPL, PPL, vlastní rozvoz a další) využívá podle našich statistik 70 % zákazníků (podle Asociace pro elektronickou komerci až 80 %). Lidé ji považují za nejvíce důvěryhodnou, neboť peníze dají z ruky až výměnou za hmatatelné zboží. Zákazníci jsou dokonce ochotni si za dobírku připlatit a pokrýt tak náklady s ní spojené. Největší nevýhodou pro obchodníka pak zůstává zpoždění cash flow, neboť peníze za zboží dorazí až několik dnů po jeho expedici.

Plaba převodem má zhruba 15% podíl na trhu. Jeho popularita vychází z nízké ceny. Obě strany platí jen bankovní poplatky. Ztrácí se však impulzivnost nákupu. V prodlení mezi objednávkou a platbou však existuje velké riziko, že si zákazník nákup rozmyslí. Je proto vhodné jej tlačit k okamžité realizaci platby dříve, než opustí váš e-shop.

Platba kartou není oblíbená

V zahraničí patří platba kartou mezi velmi oblíbené způsoby placení za zboží nebo služby. Přestože je tato univerzální metoda dostupná i u nás, rozhodně nepozorujeme nějaký dramatický nástup. Příčinou může být nešťastná medializace ohledně bezpečnosti i zvláštní praxe některých bankovních domů, které nové karty vydávají standardně s blokovaným nákupem na internetu. Ačkoli je tedy dnes díky protokolu 3D Secure platba kartou zcela bezpečná, zákazníci se použití karty na internetu obávají.

Ani z pohledu obchodníka se bohužel nejedná o nejvýhodnější metodu: vysoké transakční náklady, typicky 1,5 až 4%, a peníze nejsou na účtu hned, online je jen potvrzení transakce. Naopak v zahraničí je platba kartou dominantní, používá ji 60-70 % nakupujících, u nás zhruba 2 až 5%.

Jednoduchost platebních tlačítek

Výše zmíněné nedostatky se banky snaží obcházet pomocí platebních tlačítek. Po kliknutí na tlačítko vygeneruje e-shop platební příkaz a přesměruje uživatele na internetbanking. Výhody jsou zřejmé. Odpadají karetní asociace, což snižuje transakční náklady pod 1 %. Mizí prodleva, během které si zákazník může nákup rozmyslet. Nevýhodou může být prozatím malé rozšíření nebo problémy s certifikáty při přihlašování do internetového bankovnictví. Na trhu nejstarší je tlačítko eBanky, nyní eKonto Raiffeisenbank, které se na transakcích e-shopů podílí 1-5%. Z dalších jmenujme platební tlačítka KB (Mojebanka.cz), ČSOB a Poštovní spořitelny. Brzy bychom se měli dočkat stejné služby i od České spořitelny.

Mikroplatby a terminály Sazka

Zajímavou alternativou pro menší platby jsou mikroplatby. U nich se nesahá pro peníze do banky, ale do tzv. elektronické peněženky. Metoda je vhodná pro platby v řádech stokorun, typicky za jízdenky, vstupenky nebo internetový obsah. Relativní či úplná anonymita je předurčuje k platbám na erotických serverech, obecně jsou výhodné pro placení internetového obsahu a drobných impulzivních nákupů.

Otázkou zůstává, zda tyto systémy přežijí. Historie českého internetu zaznamenala již několik neúspěchů. Proto záleží na současných kandidátech, jestli vybudují dostatečný ekosystém. Tak například PaySec (produkt ČSOB, marketingově komunikován samostatně) uvádí přes 15 000 aktivních klientů. Průměrná platba se pohybuje kolem 350 Kč, týdenní obrat systému je zhruba 1,5 milionu Kč. Novou mikroplatební službou je GoPay. Jde o systém plateb podobný PaySecu. Oproti němu nabízí dobíjení přes terminály Sazky, proto je absolutně anonymní. To jej předurčuje k placení v tzv. šedé internetové ekonomice - sázky, kasina, pornografie. Terminály Sazky jsou však zajímavou metodou sami o sobě. E-shop při této platbě vygeneruje čárový kód s platebními údaji, který si zákazník vytiskne a následně uhradí na libovolném terminálu společnosti Sazka. Metoda tak nabízí platby do 99 999 Kč.

Další možnosti finančních transakcí

Platby přes mobilní telefony jsou výhodné, jen pokud máte fixní náklady a vysokou míru impulzivnosti nákupu. Záporem jsou jednoznačně vysoké transakční náklady, kdy si operátor ponechá desítky procent. Variantou jsou i prémiové SMS, které ale mají strop na 99 korunách a velké procento peněz obdrží operátor - nejčastěji 70 %. Pouze u opravdu velkých partnerů se může podíl procent změnit. Telefonní operátoři (T-Mobile a Vodafone) poskytují tzv. m-platby až do 700, resp. 600 Kč. I zde si ale vezmou desítky procent.

Mimo tyto metody lze sáhnout po rozsáhlé paletě zahraničnách platebních nástrojů. Nejznámější a nejrozšířenější zahraniční platební systém je PayPal. Jeho extrémně snadnou implementaci a celosvětové rozšíření bohužel vyvažují velké transakční náklady. Jednoduše - je pro obchodníka drahý.

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

Marki, 16.7.2016 14:31

Dáky za článek a za zajímavé informace. Něco o platebních metodách na eshopu si můžete přečíst také zde http://www.mojepenize.com/platebni-metody-pro-vas-e-shop/

@klimeklada, 25.2.2010 14:38

ad) mPeníze by se řadily do "platebních tlačítek" ?

Přesně tak. Platební tlačítko mBanky se jmenuje mPeníze a nechápu, jak ho mohl autor článku vynechat. mPeníze fungují již delší dobu a jsou rozšířené na stovkách eshopů, z těch největších jmenujme Kasu a Aukro. Autor naopak vyjmenoval tlačítka ostatních "oškubávacích" bank a navíc (a to už opravdu "smekám") ještě věnoval celou větu jako poklonu tradiční zkostnatělosti České spořitelny, která jakožto česká bankovní instituce s největším počtem (pravda, stejně zkostnatělých) klientů není schopna mít v provozu své platební tlačítko ani v době, kdy jej mají už snad všechny ostatní větší banky.

jhr, 22.1.2010 11:57

nestastna medializace bezpecnosti platby kartou ma jiste opodstatneni. ja sam osobne nemam v umyslu si nekdy aktivovat platbu pres internet tak jak bezne existuje.

jediny pripad kdy se resi bezpecnost je snad moznost zamykani platby a odemykani az v momente kdy platba probiha. nikde jsem neslysel ze by byla moznost povolit platebni transakce pouze urcitemu subjektu apod. skoda.

nastesti toto resi pro nakupy v cizine paypal. penize lze bankovnim prevodem presunout na konto u paypalu a nasledne zcela tradicne provest platbu paypalem. zadne vystavovani konta riziku, pouze urcita suma prevedena mimo hlavni konto. je vsak nutne pocitat s dobou nez penize prejdou na paypal konto.

Jiri Stepan, 4.11.2009 20:53

mPenize jsou platebnim tlacitkem mBanky podporovanym marketingove Seznamem. Jinak se to muze plest s mPlatbou, coz te nazev plateb pres mobil od T-Mobile a mPenezenkou coz je totez od Vodafone.

Jinak se vsem ctenarum omlouvam - toto je verze clanku zkracena narychlo pro Strategii o cca. 1/3. Takze citelnost sla trosku stranou.

Anonym, 4.11.2009 15:46

..mPeníze by se řadily do "platebních tlačítek" ?

Martin, 4.11.2009 14:49

ad Paysec) Není průměrných cca 600 nákupních transakcí denně strašně málo?

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Press Life


RSS kanál Press

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ