Press Life

Ilustrační obrázek

Článek v časopisu Ekonom - Inspirujme se, ale slepě nenásledujme.

26. 02. 2010 13:00    kategorie: Press Life    autor: MCe    komentářů: 0

Mnozí podnikatelé i manažeři se neustále poměřují a zároveň hledají inspiraci u úspěšných firem. V čem konkrétně se ale inspirovat? Mantry úspěchu jsou dnes v podstatě dané. Ve sportu to znamená být rychlejší, v podnikání vydělat víc, v zaměstnání to dotáhnout dál. Ale jsou toto opravdu jediná měřítka, kterými se chceme inspirovat?
 

Vždyť jak často se cítíme zklamáni, když zjistíme, že náš sportovní idol bral doping. Firmy zase mění své úspěchy i strategie každý rok podle toho, jak se jim daří a také jak reagují na externí prostředí (trh, konkurenci). Poměřovat se proto s druhými podle toho, kolik vydělávají či co u nich funguje, může být velmi ošemetné.

Nikdy totiž nevíte, kam váš vzor dojde, proč o něm víte právě tyto informace a jak to opravdu pod pokličkou vypadá.

Každá společnost je podle mého názoru unikát a nezapomeňme, že kopie je vždy horší než originál. Cestou je inspirovat se, ale ne slepě následovat či porovnávat neporovnatelné. Jako příklad lze zmínit vzývaný a veleúspěšný Google.

Byl jednou z těch hvězdných firem, kterým se vše báječně sešlo. Přišel s výborným nápadem, jenž provedl skvěle a ve správnou chvíli. Kromě toho dokázal na svou stranu získat širokou veřejnost. Dovedl vzbudit dojem, že v tom, co dělá, nejde primárně o peníze.

Hlavní produkt nabídl zadarmo, neustále přicházel s mnoha inovacemi a nápady. Pověst zaměstnavatele, který svým lidem dává první poslední, pomalu předběhla jeho pověst jako vyhledávače.

Tohle všechno samozřejmě vzbudilo obrovskou „googlemánii“ jak v podnikatelském světě, tak, a to zejména, u zaměstnanců. Předpokládám, že mnozí manažeři slyšeli připomínku: „Víš, že mají v Googlu jídelnu zadarmo pro všechny a my máme jen stravenky za 50 korun?“

Bylo to opravdu úžasné a myslím, že každý našel na Googlu to své, co by ho inspirovalo nebo po čem by toužil.

Poslední dobou mi však připadá, že celý jeho image drobet bledne. Google je dnes především nadnárodní koncern, o kterém se toho vlastně moc neví. Z otevřené společnosti s jasnou původní myšlenkou a vizí se stala uzavřená, nekomunikující investiční společnost.

Standardně diverzifikuje byznys do mnoha dalších oblastí, o kterých veřejnost většinou nic netuší, počítá peníze a rizika. Neznamená to, že Google nebude i nadále úspěšný nebo že již nepřijde se žádným zajímavým produktem. Neznamená to, že to, co dělá, dělá špatně.

Z podnikatelského hlediska ale již není co kopírovat, v čem se inspirovat. Kdo dnes ví, co vlastně Google chce?

Může být stále velmi úspěšný, ale jaksi už není moc zajímavý.

Martin Černohorský
Výkonný ředitel společnosti Et netera

Další články a komentáře...

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Press Life


RSS kanál Press

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ