Press Life

Ilustrační obrázek

Nemám problém kritizovat šéfy, ale vím, že to má své následky

18. 03. 2010 15:30    kategorie: Press Life    autor: Jan Beránek

"Svět se mění. Weby už nemají na starost IT oddělení, ale marketing. Nejlepší reklama je totiž ta, která nic nestojí a pobaví tvůrce i diváky," říká v článku pro Hospodářské noviny Martin Černohorský.
 

Dělat věci napůl nemůže člověka dlouho bavit. Životní krédo ředitele webařské firmy Et netera Martina Černohorského vystihuje i jeho divokou kariéru.

"Když manažerskou kariéru, tak už rovnou na ředitele, když sportovat, tak Ironmana, a když zajít na pivko, tak nejlépe do 5 do rána," vysvětluje Černohorský, který svou kariéru začínal před patnácti lety v montérkách na stavbě a s kytarou na Karlově mostě.

"Škola mě nikdy moc nebavila, a tak jsem si před maturitou vzal montérky a šel dělat na stavbu. Časem jsem při budoucím placeném studiu hořce litoval," vzpomíná na svou mladickou nerozvážnost, kdy se před maturitou rozhodl, že se postaví na vlastní nohy. Na stavbě však dlouho nevydržel. "Když jsem musel kopat krumpáčem základy šéfova nového domu, tak jsem si řekl dost," tvrdí současný výkonný ředitel firmy s osmdesáti zaměstnanci a více než stomilionovým obratem.

Připravte se na chemický útok

Polovina devadesátých let byla plná příležitostí, a tak po chvilce hledání přešel do Živnostenské banky jako operátor na třísměnný provoz. "Tam jsem se poprvé blíže seznámil s počítači. To bylo osudové setkání. Dělal jsem sportovní gymnázium a myslel jsem, že se budu pořád motat kolem sportu. Navíc doma jsem neměl ani Atari," usmívá se dnešní šéf IT firmy a triatlonista Černohorský. Po odchodu z banky ale nabrala jeho kariéra rychlý spád. Na inzerát se dostal do začínající firmy Editel, která se specializovala na elektronickou fakturaci. "Tou dobou to tady nikdo nedělal a internetové bankovnictví bylo ještě v plenkách. Nastupoval jsem jako zaměstnanec číslo šest a do čtyř let ze mě byl šéf patnáctihlavého oddělení, které spravovalo celý systém elektronických plateb pro ČSOB," popisuje svůj první větší zářez v životopisu.

Pak ale přišla nabídka, která se neodmítá. "Dostal jsem možnost sestavit tým, který měl rozjet v Kuvajtu internetového providera. A to nešlo nevzít," vzpomíná. V Perském zálivu ale nakonec narazili na podmínky místní vlády. "Ministerstvo informatiky mělo trochu jiný plán než náš investor. Chtěli mít jednoho státního poskytovatele, který by připojení zcenzuroval, a pak to posílal dál komerčním operátorům. A to se nám moc nehodilo," vysvětluje komplikace v arabském světě.

Z Kuvajtu jej po třech měsících vyhnaly hrozby Saddáma Husajna. "Během druhé kuvajtské krize nám už volali z ambasády, abychom byli připraveni na chemický útok. Nabízeli nám plynové masky a injekce do srdce. To už naše rodiny nezvládly a radši jsme se na chvíli vrátili domů," vzpomíná. Zpátky do Perského zálivu už ale po dvou měsících se zbytkem výpravy nedorazil. "Čekali jsme rodinu, a tak jsem musel zůstat doma a začít zase hledat novou práci," říká.

Stejně jako v případě Editelu zafungoval inzerát a on nastoupil jako obchodník do IT firmy ICZ. "Tehdy to byla malá firma, která dělala ve třiceti lidech projekty pro velké klienty. Nastoupil jsem jako obchodník a pak se stal zástupcem obchodní ředitelky," popisuje kapitolu svého života, při níž poznal kouzlo velkého byznysu, ale zažil i přerod začínající firmy ve velkou společnost. "Zjistil jsem, jak se dělají velké zakázky a uvědomil si, že i když domlouváte obchod za padesát milionů, princip je pořád stejný jako u obchodu za sto tisíc. A to je pro obchodníka a jeho pohodu hrozně důležité," vysvětluje. Pak ale přišel rychlý růst firmy. "Ve chvíli, kdy se společnost změní z třicetihlavého týmu na pětisethlavý, objevují se problémy, které jsou ve všech velkých firmách - začínají se dělat věci, které se dělají jenom proto, aby se dělaly. A to já nemám rád. Neříkám, že to nemůžu dělat, ale nemám problém říct, že s tím nesouhlasím. Což s sebou samozřejmě nese řadu problémů," popisuje začátek cesty do Et netery.

Američtí investoři s miliony v kapsách

Když se jako pětadvacetiletý obchodník objednal k novému šéfovi ICZ, aby mu vysvětlil, že by se firma měla řídit jinak, uvědomil si, že potřebuje změnu. "Byla to náhoda. Kamarád z Editelu mi dohodil své spolužáky z Et netery, kteří přemýšleli, že by svou rozjetou firmu prodali. Bylo to v době, kdy tu řádili američtí investoři s miliony dolarů v kapsách. Zašli jsme na pivo. Bylo to zásadní pivo," tvrdí Černohorský. Shodli se tam totiž, že by byla hloupost firmu prodat. "A tak se ze mě stal generální ředitel, šel jsem s platem na třetinu, auto sem si musel vybojovat a šéfoval jsem dvaceti lidem v bývalých kasárnách. Ale byla to smysluplná práce, která mě bavila," vysvětluje otec dvou dětí, který jezdí z Hostivaře na Letnou do práce většinou na kole a relaxuje na závodech Ironman.

Firma se pod jeho vedením stala jedničkou ve svém oboru a dělá velké projekty pro O2, Datart nebo Siemens. Zároveň se ale na webu prosadila i kreativními nápady. "Offline blog", tedy blog psaný křídou na tabuli, získal dokonce prestižní cenu Stevie Award, o které se často hovoří jako o "internetovém Oscarovi". Jeden rok také každý den bavil řidiče v zácpě na pražské ulici Milady Horákové Ervín, bytost, která spadla na zem před kanceláře Et netery a hledala smysl života. "To je nový model marketingu. Dokážeme propagovat sami sebe tak, že to nic nestojí a ještě to pobaví ostatní," konstatuje. Kreativita se ale v Et neteře uplatňuje také v interní komunikaci. "Rozšířili jsme náš informační systém i na záchody. Na nástěnky dáváme důležitá sdělení nebo fotky nových zaměstnanců. Na intranet se totiž kouknout můžete, ale na záchod prostě musíte," usmívá se Černohorský.

popis popis

Další články a komentáře...

Sdílet odkaz:
tisk
 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Press Life


RSS kanál Press

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ