Press Life

Et netera a Nokia se dohodly na spolupráci při vývoji aplikací pro mobily. První aplikací bude virtuální taxametr – TAXIcheck

23. 11. 2010 14:00    kategorie: Press Life    autor: OČi    komentářů: 7

Společnost Et netera, s přímou podporou společnosti Nokia, dokončuje vývoj aplikace pro mobilní telefony pod názvem TAXIcheck, neboli virtuální taxametr. Jde o propracovaný program, s jehož pomocí si každý zákazník může zkontrolovat, zda jej taxikář neokrádá.

 

popis Aplikace virtuální taxametr TAXIcheck je v současné době naprogramována a odzkoušena pro mobilní telefony Nokia s operačním systémem Symbian. Dolaďuje se již pouze uživatelské rozhraní a ovládání. „Museli jsme vyřešit celou řadu problémů, které dopředu prostě neodhadnete. Od ladění GPS signálu přes problematiku čekací doby taxi až po úpravy aplikace pro jednotlivé mobilní přístroje,“ řekl Pavel Pola, technický ředitel společnosti Et netera a.s.

„Kromě zápůjčky řady modelů Nokia pro testování aplikace a technických konzultací jsme také vývoj podpořili finančně. Jsme rádi, když můžeme developerům pomoci při vzniku lokálních aplikací, které usnadní život co nejširšímu okruhu uživatelů systému Symbian,“ říká Petr Kasa, ředitel Nokia ČR.

Jak funguje TAXIcheck

Pasažér při nástupu do vozu taxi zadá do aplikace platný jízdní tarif dané taxislužby. TAXIcheck mu pak pomocí satelitní navigace bude během jízdy počítat, kolik má za jízdu přibližně zaplatit. Umí přitom vzít v úvahu dokonce i tzv. dobu provozního čekání, průjezdy tunely apod.„Všechny technologické otazníky se nám nakonec podařilo vyřešit. Přesto není smyslem aplikace hlídat nesrovnalosti v řádu korun, ale spíše si ověřit, zda mi taxikář neúčtuje jízdné lišící se o desítky procent," řekl Pavel Pola. TAXIcheck bude obsahovat i základní sadu rad a doporučení a možnost interaktivně nahlásit podvodné taxi. Ke stažení pro veřejnost bude TAXIcheck na OVI Obchodu začátkem příštího roku, a to zcela zdarma.

„Symbian pro nás byl logickou první volbou. Aplikaci vyvíjíme pro co nejširší okruh uživatelů. A právě v počtu lidí, kteří si denně zapínají svůj telefon, Symbian ostatní operační systémy převyšuje,“ uzavírá P. Pola.

Následovat bude verze pro telefony s operačním systémem Android a s odstupem pak iPhone verze.

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

Cenda, 25.3.2011 00:38

Tak začátek roku se asi posouvá do poloviny roku ne?

Langy, 8.2.2011 16:21

Zacatek roku uz je za nami a aplikace nikde :-(. Nenaslo by se nejaky konkretnejsi datum, kdy bude tato super aplikace k dispozici? :-) Predem dekuji za odpoved a drzim palce, at se dari ;-)

Pavel Pola, 30.11.2010 12:20

Díky za náměty, spousta z nich je už ve stádiu rozpracovanosti, změna zadání tarifu během jízdy je dokonce už hotová. Některé služby se bohužel zatím nedají úplně dobře realizovat, protože např. nemáme data o pohybu taxíků byť renomovaných taxislužeb, ale určitě o tom budeme dál uvažovat.

Výborný nápad!, 26.11.2010 18:23

Výborný nápad. Věřím, že ani obchodní úspěch na sebe nenechá dlouho čekat.
Navrhuji vytvořit navíc webovou aplikaci jako "univerzální" variantu pro ne-nativní platformy. Zároveň by tak mohla vzniknout data pro portál s hodnocením taxislužeb (a možná i prostor pro další financování projektu). I poctiví taxikáři jistě ocení aktivitu, která pomůže oddělit zrno od plev. A pokud se vám podaří získat potřebné prostředky na vývoj a provoz od jiných sponzorů než od klientů taxislužeb, tak to bude prima.

Nápad na další funkce - vedle objednavani taxi napr.:
- zjištění polohy či vzdálenosti nejbližšího příp. nejbližšího volneho taxíku oblíbené taxislužby
- overeni, zda ma taxik platnou licenci a nechysta se me vezt podvodnik
- registrovany klient webove aplikace - zvyseni bezpecnosti / snizeni kriminality (zrejme, ze overeny klient pouziva konkretni taxisluzbu), prip. navic sleva pro registrovane klienty apod.

Poznamka: doporucuji umoznit zadavani sazeb nezavisle na startu mereni vzdalenosti, at je mozne konkretni sazby zjistit a zadat prip. v jiz rozjetem taxiku).

Anonym, 25.11.2010 21:48

super napad!

Pavel Pola, 25.11.2010 14:15

Bohužel, o téhle platformě zatím neuvažujeme, její pokrytí trhu bohužel není zrovna zajímavé, resp. poměr nákladů nutných na vývoj a přínosu to zatím nevypadá dobře. Ale máme v záloze ještě jednu "univerzální" variantu pro ne-nativní platformy. Nechte se překvapit.

Jiří Fréhar, 24.11.2010 18:26

Skvělý nápad!!! bude v budoucnu také na Windows Mobile 6.5 nebo 7? Děkuji J.F.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Press Life


RSS kanál Press

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ