Press Life

Ilustrační obrázek

Oddělovat práci od soukromí je nesmysl

06. 06. 2011 13:30    kategorie: Press Life    autor: Hana Kejhová - Economia    komentářů: 0

OD SPORTU K POČÍTAČI. Martin Černohorský změnil rodinnou firmu v předního IT hráče na trhu. Do oboru se dostal náhodou, původně se chtěl věnovat sportu.
 

Prošel řadou vedoucích pozic, ačkoli se studiem skončil ve třetím ročníku sportovního gymnázia. Pak si v potu tváře dodělal střední školu a přidal manažerské kurzy. „Jsem schopen lidem říci, co nechtějí slyšet, to je jedna z mých deviz," říká Martin Černohorský, generální ředitel Et netery, která je jednou z vedoucích firem na trhu v tvorbě webů. Recepce firmy je vytapetovaná diplomy - Firma roku Hl. m. Prahy 2009, Odpovědná firma roku Hl. m. Prahy, opakovaná vítězství v TOP 10 nejlepších zaměstnavatelích roku, Internet Effectiveness Award, Fast50...

HN: Pracoval jste ve velkých firmách jako Editel CZ, Atlantis Information. Proč jste šel do malé firmy?
Byla to shoda okolností. Vždy záleží, zda nějakou možnost zvednete, či ne. Rozhodnutí ve mně uzrálo rychle, protože se mi nikdy nelíbilo, jak vedli týmy moji nadřízení. Nechtěl jsem vysedávat po hospodách a vyprávět ostatním, že šéf je tupec. Zastávám názor, že než člověk něco kritizuje, měl by o tom něco vědět. Do Et netery jsem přišel jako najmutý ředitel s tím, abych z rodinné firmy vytvořil profesionálně řízenou společnost. Dnes jsem i spoluvlastníkem společnosti.

HN: Věkový průměr máte ve firmě 28 let. Přemýšlíte, jak se změní firemní kultura s tím, jak firma roste a stárne?
Začínáme to řešit. Na 103 zaměstnanců máme 57 dětí. Když jsme začínali, tak jsem měl děti jen já. Doba, kdy přijdou děti, na člověka tlačí, aby se usadil. Mě zachránilo to, že jsem tělem i duší sportovec. Závodně jsem plaval, teď hraju hlavně volejbal a dělám triatlon. Sportovní přístup se promítá i do firmy.

HN: Vybírali jste tedy na začátku spíš kamarády?
Éra, kdy jsme oslovovali kamarády, je pryč. Nábor už probíhá standardně. Zůstal společný pohled na život. V Čechách se odděluje práce a soukromí. Podle mě je člověk v práci tak dlouho, že snažit se to oddělit je nesmysl. Lidé se mi míchají, ať jsou ze školy, sportu či od muziky. Všechny skupiny propojuji.

HN: Jak to bylo s fúzí s První multimediální?
Stýkali jsme se jako majoritní vlastníci konkurenčních firem, abychom si vyměňovali zkušenosti. V únoru jsme se sešli na pivo a v průběhu večera našli cestu, jak rozumně firmy spojit.

HN: Dva lidé se shodnou, ale jak je to s týmy?
Samozřejmě nastal střet mezi První multimediální a ajťáky... Těm je marketingový svět vzdálený. My jsme ty světy smíchali. Marketing není moc o efektivitě, ti lidé chtějí být vidět. Žijí brandem a značky užívají. Programátorům to, co je komerční, nevoní. Pro ně je víc být respektován v komunitě ajťáků. Tohle smíchat znamená střety. Ale chceme, aby k nim docházelo, abychom vytrhli programátory z nostalgie nad tím, co dělali uplynulých patnáct let. Markeťáky učíme projekty dělat efektivněji, aby se na nich dalo vydělat.

HN: Otevíráte další byznys, odborné konzultantství. Jakou máte vizi? Vyroste moloch, který se jednou zase rozštěpí na menší efektivnější firmy?
To se chystáme řešit na valné hromadě. Akvizice se povedla, jsme připraveni kupovat další firmy a otevírat nové byznysy. Mám představu, kam by to mělo mířit. Nejsem spokojený s tím, jak někteří ředitelé IT firem podnikají, a s tím, jak fungují investiční skupiny, které vyhledávají podnikatele a dávají jim jen peníze a minimum know-how.

HN: Co chcete dělat jinak?
Dát k tomu infrastrukturu a know-how, které začínající podnikatel potřebuje. Budeme zčásti suplovat technologické inkubátory v Česku, které moc nefungují. Můžeme mít třeba pět firem, a když za námi přijde někdo s nápadem, tak mu dáme víc než peníze, jako se to děje u řady investorů dnes. A je jedno, zda se bavíme o Pentě či PPF... Získáte borce, který chce za tři roky desetkrát tolik.

HN: Každá firma je zrcadlem majitelů. Co jí dáváte vy?
Rád pracuji s lidmi a je mi jedno, v jakém segmentu. Chtěl jsem být u sportu, ale tahle cesta se mi kvůli zranění uzavřela. To, že jsem v IT, je náhoda, matika mě nikdy nebavila. Já jen složitě netaktizuji tam, kde to není potřeba, a to není potřeba skoro nikdy. Nemá cenu něco skrývat či ukazovat něco, co není.

HN: Jak vycházíte se společníky firmy?
K prvnímu střetu došlo, když mě najímali. Chtěl jsem post ředitele, a oni měli firmu proto, aby neměli šéfa. Řekl jsem, kluci, riskuji víc než vy. Nakonec jsme se dohodli. Máme kliku, že na spoustu věcí máme stejný názor. Třeba netoužíme dělat ve velkých firmách.
Přežili jsme, když jsem společníkovi řekl, že se nehodí na pozici obchodního a marketingového ředitele. Byl jsem přesvědčený, že na to nemá. A je to majoritní vlastník. Dnes jsme oba šťastní. Martin Holečko žije v buddhistickém centru v Německu. Přijede jednou za dva měsíce, je nabitý pozitivní energií a tu na nás přenáší. Václav Bittner dělá na půl úvazku a věnuje se rodině. S hlavou nezatíženou provozními starostmi pomáhá firmě.

popis
Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Press Life


RSS kanál Press

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ