Press Life

Ilustrační obrázek

Kovářova kobyla nechodí bosa

02. 08. 2011 16:30    kategorie: Press Life    autor: Lenka Smrčková    komentářů: 0

Redaktorka časopisu HR management se vypravila za HR managery dvou pražských IT firem, které se opakovaně umísťují na předních místech studie Best Emloyers, Et netera a Aquasoft.
 

První firmou, kterou jsem navštívila, byla společnost Et netera a.s., jejímž klíčovým produktem je tvorba a správa webových stránek. Společnost Et netera má v současné době dvě dceřiné společnosti - První Multimediální, s.r.o., která poskytuje služby v zakázkovém vývoji SW a společnost Atobo, a.s., která provozuje personální portál Správný krok. Všechny tři společnosti pracují pod jedním vedením a mají i společnou firemní kulturu.

Už když jsem přicházela do sídla firmy v Praze na Letné, věděla jsem, že jdu do firmy mladé a kreativní. Kreativnost potvrzuje hned před vchodem směrem do frekventované silnice velká černá tabule, na které jsou křídou psané, týdně aktualizované komentáře ke společenskoekonomické situaci. Třeba dnes je tam citace ze známé knihy Průvodce stopaře po Galaxii: „Nepropadejte panice!" připomínající Světový ručníkový den. Kreativnost dokládá i označení parkovacích míst na firemním dvoře.

Když se ptám na počet zaměstnanců a věkový průměr ve společnosti, říká personální manažer David Procházka, že je Et netera mladá. „Jsme parta mladých lidí, kteří se baví a živí tvorbou webů. Tak by se dala charakterizovat i naše vnitřní kultura."

Pánové tvoří převážnou většinu zaměstnanců firmy, žen a dívek je v Et neteře deset. Nejstaršímu zaměstnanci je 46 let, nejmladšímu 22. Firma spolupracuje s vysokými školami, lidé z firmy vystupují na různých konferencích a jezdí i do zahraničí.

HLEDÁ SE VILA PRO 150 ZAMĚSTNANCŮ

Letos v květnu překročil počet zaměstnanců Et netery magickou stovku. Našlo by se u nich uplatnění i pro další, ale v současné době je limituje velikost působiště. Proto začínají hledat místo, kam by mohli přesídlit. V Praze je nabídka kancelářských prostor více než bohatá, ale jak říká David Procházka: „Chceme si zachovat určitou atmosféru, výlučnost a jedinečnost našeho pracoviště. Jistě, mohli bychom si ihned najmout patro v nějakém proskleném a klimatizovaném kancelářském centru, ale to není to pravé. Nejraději bychom pracovali ve vile, kam by se vešlo 150 zaměstnanců. Zatím hledáme. Je to i proto, že klademe velký důraz na firemní kulturu, a tak chceme, aby pracovníci byli na pracovišti přítomni, aby měli bezprostřední kontakt s kolegy. U nás se řešení zakázek hledá společně, v diskusi, ve společných hovorech, a to při práci z domova moc nejde. Nějaký čas jsme to zkoušeli, ale výsledky nebyly takové, jaké jsme očekávali. Vytváříme pro naše zaměstnance kvalitní zázemí a přátelskou a tvůrčí atmosféru, a nakonec jsme přesvědčeni, že našim zaměstnancům se tu pracuje dobře a chodí sem rádi."

BLANKA PROVĚŘILA FIREMNÍ KULTURU

Et netera se soutěží a anket zúčastňuje často a ráda. A často také získává ocenění. Namátkou můžeme jmenovat titul Odpovědná firma roku 2010 hl. města Prahy, cenu v soutěži Internet Effectiveness Award 2008, 2009, Cyklozaměstnavatel roku 2011 apod. Na webových stránkách firmy je ocenění zveřejněna celá řada.

„Některé soutěže a ankety jsou pro nás především velmi dobrou a zajímavou zpětnou vazbou od našich pracovníků. V průběhu let si tak ověřujeme, jak se změny, kterými firma prošla, odrazily na postojích zaměstnanců," říká David Procházka.

„Minulý rok došlo například k fúzi, kdy mezi stávající pracovníky přišlo 15 lidí z firmy První Multimediální. Někomu může připadat, že patnáct nových pracovníků, nemůže ovlivnit chod firmy a její klima, ale pro nás to vlastně byla šestina osazenstva. Jistě, že se tento krok připravoval několik měsíců a všichni o něm věděli. Ale stejně - jednoho dne přišla do firmy skupina nových lidí. Byla to pro nás pro všechny, stávající i příchozí i mě samotného velká zkušenost. I když nakonec to bylo jednodušší, než jsme čekali, snad proto, že přišli lidé stejně staří, se stejným zaměřením.

Zároveň jsme byli zvědaví, jak postoje zaměstnanců ovlivnilo to, že jsme se skoro dva roky pohybovali na staveništi. Tunel Blanka, který se staví v bezprostředním okolí firmy, nás nutil obcházet staveniště, někdy se brodit blátem nebo prachem, prostě znepříjemňoval nám život.
Proto je letošní umístění velmi důležité, je to důkazem, že firma obstála i při tom, čím v loňském roce prošla."

Poprvé se zúčastnili studie Best Employers v ČR v roce 2006, tehdy získali osmé místo, v posledních dvou letech jsou mezi třemi nejlepšími. „Chceme zlato. Někdo je první při první účasti, my jdeme postupně," ukazuje David Procházka tabulku s grafem historie umístění.

„Účast a ocenění v soutěžích je někdy tím rozhodujícím závažíčkem pro klienty při získání zakázky. Je zajímavá i pro zájemce o zaměstnání, kteří už před pohovorem vědí, kam jdou. Proto s oceněními v soutěžích pracujeme, proto je máme na našem webu."

DOVOLENÁ SNŮ I LABORATOŘ NÁPADŮ

Et netera je firma mladá a soutěživá, její HR oddělení spolu s marketingem připravuje téměř každý měsíc nějakou společnou akci, dále také sportovní odpoledne, charitativní akce, vánoční večírek nebo oslavu firemních narozenin.

Mají i věrnostní benefit pro své zaměstnance - pět dní dovolené navíc po pěti letech u firmy. A po 10 letech čeká na zaměstnance dovolená snů. Několik z nich už takhle vyjelo na Bali, do Thajska...

Generace Y však podle výzkumů více než volno chce v práci prostor a možnost pro další rozvoj. V Et neteře funguje firemní laboratoř - ETN Lab. Zaměstnanci mohou přijít se svými nápady, firma, pokud návrh stojí za to, ho podpoří a pomůže mu do života. Takhle například vznikl i personální portál Správný krok. nebo aplikace TAXIcheck.

popis popis

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Press Life


RSS kanál Press

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ