Press Life

Ilustrační obrázek

Češi nejsou Američané. Investoři na české startupy až příliš tlačí.

08. 10. 2012 14:00    kategorie: Press Life    autor: Jan Strouhal    komentářů: 0

Investoři a mentoři ty mladé kluky z českých startupů hodně stresují, říká šéf společnosti Et netera Martin Černohorský. Česká startupová scéna podle něj až příliš vzhlíží v americkém vzoru. Ten ale není pro každého, vysvětluje v rozhovoru pro IHNED.cz.
 

Tehdy ještě dva studenti Martin Holečko a Václav Bittner založili Et netera na zelené louce, a podobně se dnes o vytvoření své životaschopné firmy pokouší hodně mladých lidí.

Jim se to podařilo. Dnes se podnik těší z více než stomilionového ročního obratu při více než stovce zaměstnanců, navíc se může pyšnit referencemi od mnoha velkých hráčů českého trhu napříč všemi odvětvími.

Firmu nyní řídí Martin Černohorský, který vyznává nekonvenční a velmi liberální způsoby řízení lidí, a za nímž chodí mnoho začínajících podnikatelů se svými projekty pro radu.

Má k nim ale trochu odlišný přístup, než jeho kolegové investoři a mentoři. Současný přístup investorů k českým startupům se mu totiž příliš nezamlouvá.

"Když začínám podnikat, tak představa toho, že se na mě vrhne hromada mentorů, kteří mi vysvětlí, co a jak bych měl dělat, kteří mi slíbí externí peníze, o kterých vím, že je budou chtít za pár let několikanásobně zpátky, mi přijde, že je to na ty mladý kluky moc" říká v rozhovoru pro IHNED.cz.

Sám se spíše než na ekonomická čísla dívá na mezilidské vztahy.

Jak hodnotíte startupovou scénu v Česku?

Když to řeknu tak, jak to cítím, tak mi přijde, že investoři a mentoři ty mladé kluky, kteří se o něco snaží, hodně stresují.

Když začínám podnikat, tak představa toho, že se na mě vrhne hromada mentorů, kteří mi vysvětlí, co a jak bych měl dělat, kteří mi řeknou, jak mám nakreslit křivku nárůstu obratu a zisku, kteří mi slíbí externí peníze, o kterých vím, že je budou chtít za pár let několikanásobně zpátky, tak mi přijde, že je to na ty mladý kluky moc.

Některé projekty typu StartupYard mi přijdou vcelku rozumný, ale furt mi přijde, že ti lidé se cítí hodně pod tlakem. Češi nejsou Američané. A tyto systémy mi přijdou nastavený pro rozjeté americké borce, kteří si věří.

Já mám na druhou stranu zkušenost s lidmi, kteří za námi chodí nebo se s nimi potkám. A ti spíše chtějí najít způsob, jak uplatnit svůj nápad, aby na něm vydělali na normální žití. Nepotřebují tedy zválcovat svět tím, že budou největší.

Způsob fungování investorů je z mého pohledu jasně viditelný: já mám deset investic, předpokládám, že vyjde jedna, a těch devět nedopadne. To pro začínající podnikatele není příjemná situace.

Jak k novým projektům a k lidem, co za nimi stojí, přistupujete vy?

My s nimi pracujeme trochu odlišně. Spíše jim dáme určité know-how, když nám to přijde smysluplné, nabídneme jim své prostory, abychom jim ze začátku pomohli s nájmem, a ani se předem nedomlouváme na tom, jestli si budeme chtít vzít v té firmě určitý podíl nebo ne.

Můj pocit je ten, že volný svazek je nakonec pevnější, než když si hned na začátku řeknete, že za milion investor získá třeba pětinový podíl. Přitom vůbec nevím, jestli ty lidi spolu chtějí dělat.

To může být problém, že vůbec nevím, jestli mi ten investor sedí. A najednou bych ho měl mít v podniku. On mi sice přinese know-how a peníze, ale to, jestli si s nim rozumíte a chcete podnikat, to nevíte.

My to podnikání nevnímáme jako byznys, ale spíše jako život. Podle mě je Čechům příjemný to neoddělovat, akorát jsme pod tlakem toho, že se to snažíme dělat jako v USA nebo v západní Evropě.

Z mého pohledu se zbytečně snažíme kopírovat systémy, které pro naši mentalitu nemusí být vhodný.

Jak by tedy podle vás měla tato relativně nová scéna měla v Česku fungovat?

Spíš by to mělo být tak, že lidé, kteří na internetové scéně vydělali tím, že vytvořili nějaký podnik nebo ho rovnou prodali, by spíš měli jít ke startupům se srdcem na dlani a spíše jim poradit, než je tlačit do toho, že to musí být takto a takto.

Samozřejmě to musí mít ekonomiku. Ale já prostě nevěřím tomu, že když se zaměřujete jen na peníze, tak je vyděláte. Peníze jsou vedlejší efekt toho, co děláte, neměly by být primárním záměrem.

Koukáte tedy spíše na to, jací ti lidé jsou?

V posledním roce jsem tu měl zhruba 15 startupů, a nakonec se stejně s ostatními kolegy bavíme o tom, jestli se nám líbí ti lidé, co za nimi stojí. Jestli bychom s nimi rádi pracovali.

Hodně naivně pak jdeme do té ekonomiky, což je málo obvyklé. V tomto ohledu musíte být stále připravený na to, že to nezafunguje. My ale naštěstí nemáme pocit, že bychom nutně potřebovali generovat další peníze.

To jste jedni z mála...

Pocit můj a mých kolegů je takový, že když už jsme vydělali milion, nemusíme jich vydělat deset. To rozhodně nemáme. Naopak se bojíme toho, že kdyby se nám to stalo, tak se začneme kazit jako lidé.

Navíc nechceme jít do důchodu, víme, že tu budeme pracovat dalších 10, 15, 20 let. Nemáme představu, že firmu prodáme, a pak budeme 30 někde na jachtě.

Já si nedokážu představit, jak bych mohl vychovávat vlastní dítě, když nebudu chodit do zaměstnání. Jak bych ho naučil, že v budoucnu musí pracovat a postarat se o tebe, když vidí, že tatínek je rentiér a nepracuje.

Článek na IHNED.CZ.

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Press Life


RSS kanál Press

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ