Tech Life

Ilustrační obrázek

Page Speed Firefox rozšíření

17. 05. 2010 12:45    kategorie: Tech Life    autor: MPc    komentářů: 2

Rychlost načítání webové stránky “nově” Google zařadil do parametrů, které určují sílu webu a mají tak přímý vliv na SERP. Tedy vzhůru do optimalizace…
 

Jistě znáte šikovnou utilitku Page Speed z dílny vývojářů Google. Pro ty, kteří neznají nebo přesně netuší co všechno tohle rozšíření dokáže se tedy pokusím něco málo sepsat.

Dokumentace, download a vše potřebné lze najít na adrese: http://code.google.com/intl/cs/speed/page-speed/

Co toto rozšíření vlastně umí a k čemu se hodí?

 1. dokáže zanalyzovat webovou stránku co se týče rychlosti načítání,
 2. výsledný výstup popíše případné problémy a “zdržovače” stránky,
 3. navrhne možnosti, jak tyto problémy odstranit a minimalizovat,
 4. zpracuje problémové soubory do minimální zátěžové formy a ty je pak možné ihned použít.

Hlavně bod č. 4 je dokonalost sama. Rozšíření nám například vrátí optimalizované obrázky použité na testované stránce, minimalizované javascriptové nebo CSS soubory. U všech takto navržených změn také hned vidíme, o kolik procent se soubor zredukoval.

Ale blíže k největším problémům načítání stránek. Zde jsou nejčastější rychlostní problémy:

 • Cacheování souborů a stránek - ideálně cacheovat CSS, JS a obrázkové soubory, nastavit Expires na dalekou budoucnost (pokud se tedy soubory často nemění).
 • Paralelní download zdrojů - ideálně snížit requesty na obrázky a ostatní zdroje, spojit více JS nebo CSS souborů do jednoho apod.
 • Minimalizace velikosti CSS a JS souborů - ideálně používat optimizery nebo využít toho, co vrací právě toto rozšíření.
 • Gzipování obsahu - pokud je to možné, gzipovat obsah předkládaný uživatelům - zde se dá ušetřit opravdu velké množství přenášených dat.
 • Velikosti obrázků na stránce a v CSS - ideálně použít pořádně optimalizovanou verzi obrázku, kterou vrací i toto rozšíření.
 • Nevyplněné velikosti obrázků v HTML - nezapomínat nastavovat width a height IMG tagů.
 • Používání zbytečných CSS pravidel, nepoužívaná CSS apod. - tady už záleží na přehlednosti a celkové možnosti udržet CSS soubory v aktuálním stavu (bez pravidel, která se již nepoužívají…).
 • Minimalizovat DNS dotazy - pokud je to možné, minimalizovat DNS vyhledávání kvůli každému 1 zdroji dat (v dnešní době hojně používané FCB tlačítka, GMapy, kódy reklamních systémů apod.).
 • A další menší vady na kráse, jako velikosti cookies, requesty na neexistující zdroje, (ne)umístění JS na konci stránky apod…

To jsou snad největší problémy načítání stránek na které jsem si vzpomněl. Odstraněním těchto problémů lze uspořit velké množství přenášených dat a zvýšit tak jejich propustnost.

Výsledky analýzy Page Speedu je také možné exportovat v JSON formátu a dále použít např. k dalším statistikám.

Je také možné si spustit v záložce Page Speed Activity test stránky v reálném módu, kde se zaznamenávají volané funkce, spojení, ajaxové requesty apod.
Tyto aktivity na pozadí je možné nahrávat a posléze se podívat, které funkce stránku zpomalují atd.

Globálnější statistika celého webu je i v Webmaster Tools, kde je již nějakou chvíli záložka Výkon webu .Tam je možné sledovat rychlost načítání našich stránek oproti ostatním. Lze se tu také dozvědět, které stránky webu jsou ty nejpomalejší a jak dlouho v průměru trvá jejich vygenerování.

Proč se problémem rychlosti vůbec zabývat a jak ho řešit je pěkně popsáno i v tomto článku. Rozhodně bychom ale rychlost načítání neměli podceňovat a měli bychom na ní myslet již v počátku tvorby webu.

V posledním odstavci ještě doporučím rozšíření pro Google Chrome - Speed Tracer. Rozhodně stojí za to se na něj podívat...

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

Anonym, 15.8.2011 19:47

Mám stejný problém. :/

Anonym, 25.11.2010 09:51

ahoj, nainstaloval som si tento doplnok, ale nikde ho v mozile nevidim, pozeram v nastrojoch ze je povoleny, ale nikde mi ho nezobrazuje a uz vobec nie udaje o stranke. ako na to? dakujem za odpoved

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Tech life


RSS kanál Tech Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ