Tech Life

Ilustrační obrázek

Webdav a Windows

29. 06. 2010 07:45    kategorie: Tech Life    autor: PSu    komentářů: 0

Web-based Distributed Authoring and Versioning, aneb WebDAV je rozšíření protokolu HTTP, který umožňuje práci se soubory na vzdáleném webovém serveru. Tato metoda umožňuje jak download, tak zejména upload na server. Příjemná vlastnost této metody je nativní podpora ze strany MS Windows.
Bohužel MS Windows mají v sobě pár chybiček, a jednou z nich je ovlivňována i funkce pro připojování a konfiguraci WebDAV účtů ve Windows. Jak tedy vytvořit připojení tak, aby fungovalo i přes tyto chyby?
 

Windows XP

U této verze operačního systému je známa chyba při konfiguraci připojení a prvním přihlášení na server. Systém v tuto chvíli nebere uvedenou adresu zcela vážně a zkouší i její různé varianty. Tím na serveru vyvolává symptomy pokusu o útok a správně konfigurovaný server toto připojení automaticky odmítne. Uživatel se tedy nedokáže přihlásit a nastavení nelze dokončit.

Jak to obejít?

Nejrychlejší řešení přináší užití kancelářského software MS Office, konkrétně MS Word, MS Excel, nebo i MS Office Viewer pro ty, kteří nevlastní licenci tohoto software.

Postup

Otevřeme jeden z těchto programů a zvolíme možnost „Soubor“ -> „Otevřít“ (Ctrl+O). Do pole „Název souboru“ vložíme URL adresu na připojení (například: http://www.mojedoména.cz/webdav/) a klikneme na „Otevřít“. Otevře se obrazovka, která nás požádá o zadání přihlašovacích údajů. Po přihlášení se zobrazí seznam složek na vzdáleném serveru.

Nyní je možné dialogové okno zavřít a ukončit běh aplikace. Systém na pozadí založil nového zástupce, který od této chvíle umožní přihlašování na server nativním způsobem systému MS Windows. Zástupce se nalézá ve složce „Místa v síti“, kterou je možné dohledat pomocí Průzkumníka, nebo procházením z „Tento Počítač“. Zástupce je možné libovolně přejmenovat a přesunout do míst, kde nám to bude nejvíce vyhovovat.

Další užívání protokolu WebDAV by již mělo probíhat naprosto bez problémů.

Windows Vista

U této verze systému je chyba velmi podobná verzi Windows XP a postup pro vyřešení problému je shodný s výše uvedeným postupem.

Vhodnější metoda řešení je zde ovšem v instalaci KB907306 systémové aktualizace, kterou Microsoft pro tuto verzi připravil. Po naistalování této aktualizace se připojování na WebDAV chová standardně a nevznikají žádné problémy.

Aktualizaci systému je možné instalovat buď pomocí funkce Windows Update, nebo ručně po stažení aktualizace ze stránek společnosti Microsoft: KB907306.

Windows 7

U tohoto operačního systému je chyba v používání protokolu WebDAV jiná. Systém umožní vytvoření a konfiguraci nového připojení na server, ale po dokončení se již nelze na server přihlásit.

Během hledání řešení na tento problém jsem osobně zkoušel desítky tipů od ostatních uživatelů, ale žádná metoda bohužel nezafungovala. Bohužel ani užití MS Office a jiných záhadných triků. Windows update k dispozici není.

Řešení

U systému Windows 7 je podle mých zkušeností zatím možné pouze jediné řešení, a to užití externího software pro správu a užívání protokolu WebDAV. Ozkoušené a funkční freeware řešení jsou následující:
  • Rozšíření „WebDAV“ pro Total Commander
  • BitKinex - připojení a nahrávání funguje dobře, ale vyžaduje přístup k emailové aplikaci, bez které se chová vice jak zvláštně.
  • AnyClient - poměrně šikovné řešení pro přístup na FTP, WebDAV a jiné protokoly. Dle mého testování asi nejvhodnější kandidát.

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Tech life


RSS kanál Tech Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ