Tech Life

Ilustrační obrázek

Et netera se připojila ke světovému spuštění IPv6

06. 06. 2012 09:45    kategorie: Tech Life    autor: AJa    komentářů: 0

V počátcích Internetu byla délka IP adresy stanovena na 32 bitů (které umožňují adresaci více než 4 miliard zařízení), podle tvůrců IPv4 dostačujících pro test jejich konceptu. Tyto 4 miliardy adres jsou dnes téměř vyčerpány. Poslední blok alokovala IANA v únoru letošního roku. Přestože lokální registrátoři mají ještě poměrně velké rezervy, začíná se mluvit o IPv6 jako o možném řešení tohoto problému.
 

První specifikace nového protokolu začaly vznikat na počátku 90. let. Navzdory původnímu předpokladu ale k jeho masivnímu nasazení komerčními společnostmi nedošlo. Část vlastností původně navrhovaných pro IPv6, například IPSec nebo QoS, byla postupně zavedena do IPv4. Mnohé standardy se vyvíjely velmi dlouho a mnohé standardy dosud nejsou finální (DHCPv6, SEND a další). Podpora IPv6 v hardware i software přesto stoupá, stejně jako alokace prefixů a datový tok v sítích.

IPv6 už není experimentální technologíí univerzit a výzkumných laboratoří. Loňský Světový den IPv6, při kterém se mnoho institucí a firem z celého světa na jeden den připojilo k testu IPv6, byl mimořádně úspěšný. Proto letos, 6.6.2012, pořádá společnost Internet Society akci nazvanou World IPv6 Launch, která mimo propagace nového protokolu poskytuje i měření dostupnosti IPv6 infrastruktury účastníků.

Tentokrát už se nejedná o test. Účastnící se ISP začnou nabízet IPv6 jako standadrní součást svých služeb a weby zůstanou na IPv6 dostupné. Světového spuštění IPv6 se účastní téměř 3000 subjektů (ISP, poskytovatelé obsahu i výrobci hardware), mezi nimi i společnosti jako Google, Facebook, Microsoft, Cisco, Akamai nebo Seznam.

K letošní akci se připojila i Et netera. Infrastruktura našeho nového datacentra umožňuje provoz všech služeb na obou protokolech. První vlaštovkou je web ETN, dostupný na IPv6 už nyní.

Zdroje

[1] KOLEKTIV AUTORŮ. World IPv6 Launch Solidifies Global Support for New Internet Protocol. [online]. [cit. 2012-06-05].
[2] GOOGLE. Google IPv6 Statistics. [online]. [cit. 2012-06-05].
[3] HURRICANE ELECTRIC. Global IPv6 Deployment Progress Report [online]. [cit. 2012-06-05].

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Tech life


RSS kanál Tech Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ