Tech Life

Ilustrační obrázek

Jaká byla konference PGConf.EU 2012?

09. 11. 2012 16:30    kategorie: Tech Life    autor: AJa, PMe, MSt    komentářů: 0

PGConf.EU je nejvýznamnější konference o open-sourcové relační databázi PostgreSQL v Evropě. Na té letošní, která se konala v Praze v hotelu Corinthia, se sjelo téměř 300 databázových administrátorů, programátorů a členů komunity. Mezi nimi nemohli chybět zástupci ETN.
 

Čtyřdenní konference se skládala nejen z odborných prezentací, ale také z dobrého jídla a společenských setkání (například výlet na parníku po Vltavě). První den byl věnován školením, v dalších třech dnech jsme si mohli vyslechnout více než 40 prezentací.

Konferenci zahájil jeden z otců SQL Joe Celko krátkým výletem do historie ukládání dat a úvahou na téma budoucnosti databázových technologií. Poté se účastníci rozdělili do tří sálů a tří různých přednáškových stop.

Admini (tj. Petr s Aničkou) se zaměřili především na prezentace věnované správě databází, zatímco Martin navštívil ty více programátorsky orientované. Prezentací jsme viděli mnoho, ale ve stručnosti popíšeme ty, které nám přišly nejlepší.

Provoz PostgreSQL na AWS

Tomáš Vondra ze společnosti GoodData nám předal své zkušenosti z provozu PostgreSQL na cloudu Amazonu. Provoz na cloudu je sice flexibilní, ale přináší nepredikovatelné chování a ne moc dobrý výkon. Časté jsou problémy s rychlostí operační paměti, ESB disků a sítě obecně.

Výkonové testy, které autor prezentoval, ukazují velký rozptyl výkonových charakteristik, daný z velké části sdílením fyzických prostředků v rámci cloudu. Za stabilní, ale nižší, výkon je potřeba si připlatit :).

Počáteční investice do projektu na cloudu je nízká, postupem času provozní náklady přerůstají rozumnou mez. Není se čemu divit, že GoodData migrují na vlastní hardware.

PL/pgSQL Internals

Pavel Stěhule jako český přispěvatel a vývojář PostgreSQL upozornil na rozdíl mezi např. jazykem Java a interním pgSQL, kde všechny pseudopříkazy se nejprve přeloží do jazyka SQL. Proto bychom měli používat pgSQL funkce co nejjednodušší a nejefektivnější, event. debugovat, co se vlastně vyrobí za výsledek.

Hlavní výhodou pgSQL je ale každopádně to, že se tato funkce vykoná přímo na serveru nad zdrojovými daty. Pavel Stěhule též vysvětlil, že PostgreSQL je vlastně platforma, a je tedy možné v rámci serveru snadno zaregistrovat handler jakéhokoliv dalšího jazyka, ve kterém se rozhodneme psát serverové funkce dostupné přímo z SQL.

Inside PostgreSQL Shared Memory

Bruce Momjian, dlouholetý vývojář PostgreSQL, nám ukázal, jak databáze pracuje s daty na disku a ve sdílené paměti.

Postgres, oproti MySQL, používá procesy, které řídí pomocí standardního System V IPC. Procesy nemají, na rozdíl od threadů, sdílený adresní prostor, vyměňují si data přes sdílenou paměť.

Interní formát Postgresu pro ukládání jak na disk, tak do paměti, je stejný. 8K stránky jsou mapovány přímo do struktur jazyka C, bez nutnosti konverze. Díky tomu je načítání dat mimořádně rychlé a efektivní. Na druhou stranu je ale binární formát závislý na architektuře procesoru.

Velmi zajímavý byl také popis implementace rychlých spinlocků napsaný přímo v assembleru.

Ač bylo téma označené třemi slony (tedy pro pokročilé), Bruce nám vše stručně a srozumitelně vysvětlil, takže jsme odcházeli s pocitem, že je vše jednoduché a jasné :)

Indexy jsou grunt

Pavel Stěhule se opět blýskl a vysvětlil rozdíl, kdy indexy pomáhají, kdy nemají vliv a kdy jsou naopak kontraproduktivní, neboť zabírají místo, snižují rychlost a nepřináší žádný užitek pro filtrování dat. Některé další přednášky tématicky navazovaly a ukazovaly další možnosti využití indexů. Pavel Stěhule také zmínil speciální typy indexů, např. nad regulárními výrazy nebo fulltextem či selektivní indexy s podmínkou WHERE.

PostgreSQL Backup Strategies

Magnus Hagander připravil prezentaci na téma Postgres a zálohování. Ze začátku zdůraznil nutnost zálohy nejen provádět, ale i pravidelně testovat. Potom už se věnoval nástrojům a technikám pro provádění logických a fyzických záloh.

Kromě klasického pg_dumpu pro vytváření SQL dumpů databází (včetně pár tipů a triků navrch) nám ukázal i neblokující zálohu velkých databází umožňující PITR (Point In Time Recovery). To je možné docílit nástrojem pg_basebackup, podobný Xtrabackupu pro MySQL, který kombinuje binární zálohu databáze s přehráváním transakčních logů.

Společenské události

Ve středu se konala večerní popíječka v hotelu, kde si Martin vyměnil zkušenosti zejména s oborovými kolegy z Rakouska a z Číny a rozšířil pár vizitek ETN, aby o nás také věděli :-)

Na čtvrteční noční plavbu parníkem po Vltavě, též od sponzorů, jsme vyslali opět Martina. Ten nezahálel, seznámil se s pár autory PostgreSQL, kolegy z Německa, Austrálie a Čech a též dostal možnost se osobně setkat s Joe Celkem.

Po odborné stránce nelze konferenci nic vytknout, organizace byla výborná. Celkový dojem podpořily i krásný výhled na Prahu z vyšších pater Corinthie (když zrovna nebyla mlha) a výborné dortíky mnoha druhů.

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Tech life


RSS kanál Tech Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ