Tech Life

Ilustrační obrázek

A jak validujete svoje zálohy vy?

30. 11. 2012 10:00    kategorie: Tech Life    autor: PMe    komentářů: 0

Zálohování serverů je základ každého IT. Dodavatelé zálohovacích řešení nás obvykle zahrnou řadou buzzwordů jako data protection, deduplikace, retence nebo snapshoty, aby nás přesvedčili o dokonalosti jejich softwaru. Všichni se donekonečna zabývají procesem zálohování. Proces obnovy, který je daleko důležitější, už řeší málokdo. Zjištění že data nelze obnovit obvykle přichází v tu nejnevhodnější dobu.
 

Existuje řada způsobů, jak zálohy ověřovat, od jednoduchého obnovení pár gigabytů dat jednou za rok až po každodenní obnovování celé produkční infrastruktury kritických systémů. Řešení na pomezí jsme nasadili pro jednoho z našich nejvýznamějších klientů. Cílů jsme měli hned několik:

  • validace konzistence záloh aplikace,
  • testovací prostředí pro kontrolu aplikačních updatů před nasazením na produkci,
  • prostředí pro sledování výkonových regresí mezi aplikačními updaty.

Zálohování produkčních i testovacích prostředí zajišťuje centrální systém tvořený nekolika servery o kapacitě v řádu desítek TB, na kterých je nasazen open-source software Bacula. Právě flexibilita a efektivnost využívání systémových zdrojů zálohovacího softwaru (včetně schopnosti využít naplno naše gigabitové linky) nám toto řešení umožnila.

Vždy nad ránem, po dokončení záloh produkce, se na testovacím prostředí spustí aktualizační úloha. Skript si nejprve vyžádá stažení dat aplikace ze souborového systému a SQL dumpů databází z poslední zálohy. Po stažení SQL dumpů proběhne jejich naimportování do testovací databáze, přičemž na pozadí dále pokračuje stahovaní dat souborového systému. Po dokončení obou těchto operací dojde k nastartování aplikace na testovacím prostředí. Celá aktualizace trvá asi 50 minut. V případě, že by došlo k nějakému problému při obnově, jsme o tom informováni ráno z monitoringu.

Díky nasazení této funkčnosti jsem dokázali opět posunout kvalitu provozu o kousek dál. Nejenže mamé jistotu konzistence aplikační zálohy, ale také šetříme čas a náklady na manuální ověřování.

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Tech life


RSS kanál Tech Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ