Tech Life

Ilustrační obrázek

BOSS Flow - první OpenSource framework

14. 01. 2013 16:00    kategorie: Tech Life    autor: MSj    komentářů: 2

Vydali jsme první OpenSource java framework. Zda se ujme, ukáže čas. Čím jsme se však museli prokousat v rámci zveřejnění OpenSource můžeme říci již teď.
 

BOSS Flow je OpenSource projekt, respektive začínající Java framework. Cílem BOSS Flow je jednoduše řídit procesy jako je mnohakrokový formulář s různými stavy a přechody, včetně rozhodování, co bude za další stav, v závislosti na výsledcích nějaké služby na pozadí aplikace, typicky např. výsledek platby elektronického bankovnictví. Důležitá byla jednoduchost konfigurace a testovatelnost procesu. Tak tento framework vznikl a momentálně je již použit v reálných projektech.

Hosting projektu jsme zvolili sourceforge.net. Důvodem byla především přítomnost mercurialu, který jsme zvyklí používat jako distribuovaný verzovací systém. Zda sourceforge.net byla dobrá volba ukáže čas. Již jsme narazili na pár drobných nedostatků, se kterými se budeme muset nějak vypořádat.

První začátky se SourceForge.net od píky byly trochu krušné. Drobná prodleva ve vygenerování certifikátů a zařízení přístupu na celou řadu potřebných serverů, jsou prostě záležitostí na pár dní. Když už se však tímto probojujete, základ úspěchu by tu byl. Druhá vlna problémů je podprojekt. Pokud se vše odehrává v hlavním projektu, je použitelnost ještě celkem dobrá. Pokud však založíte podprojekt, je ovladatelnost o mnoho horší, včetně toho, že některé funkce či adresářová struktura nedávají smysl. Posledním krokem ještě je zjistit, zda lze ze sourceforge nějaké artefakty v maven nějak snadno dostat do mavencetral.

Zatím není zcela jisté, zda u sourceforge zůstaneme a překonáme to, co není zcela jasné nebo se prostě smíříme s tím, že to takto již funguje a fungovat bude, ačkoliv to třeba není ideální, nebo zda začneme projekt hostovat někde jinde, např. na GitHub. Možná pouze nebyl krok správným směrem vytvořit tento projekt jako podprojekt pod BOSS Community, neboť prostě s těmi podprojekty je to slabší.

BOSS Community

Název vzniknul od zkratky Based on OpenSource Solutions. BOSS je tým, který se ve společnosti Etnetera zabývá právě primárně OpenSource technologiemi. Jedním z cílů tohoto týmu je též aktivní účast na OpenSource projektech.

Už jsme v Maven Central

Po chvílích útrap s certifikáty a celým deployem aplikace se první artefakty uhnízdily v Maven central: http://search.maven.org/#browse|-1932462777. Během celého procesu jsme zjistili, že projekt nemůže být jako podprojekt v sourceforge, díky nemožnosti publikování informací o podprojektu. Poslední kroky vedly do Sonatype OSS, díky kterému se podařilo publikovat maven artefakty do centrálního repozitáře mavenu.

Další články na BOSS blogu.

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

MSj, 16.1.2013 13:47

Primárním cílem článku nebylo prezentovat BOSS Flow verze 1.1, ale ukázat na to, co nás provázelo na cestě mezi lokálním počtíačem a maven central. Samozřejmě souhlasím, že prezentace vlastního produktu, čím se odlišuje nebo proč vlastně vzniknul by zajísté taktéž byla namístě. Počítám s tím, že všechny tyto informace, včetně ukázek použití budou dostupné na stránkách projektu (wiki). Určitě pak sepíšu i nějaký krátký článek o tom, proč to použít. Momentálně BOSS Flow využívám v reálném projektu a čekám v horizentu cca jednoho měsíce ještě několik drobných změn, které s sebou provoz třeba přinese. Je možné, že pak dojde ještě k nějakým změnám v logice věci jako takové. Přeci jenom bych si dovolil zodpovědět otázku "důvod". Ano, alternativy existují a je jich celkem hodně. Tento nástroj by měl obsáhnout konkrétní úsek přenášení business logiky do kódu co nejjednoduším a zároveň moderním způsobem. Proč a jak je tomu právě u BOSS Flow si nechám na příště, snad se pan čtenář/paní čtenářka někdy na těchto stránkách zastaví, pokud jej opravdu zmíněné dotazy zájímají.

Anonym, 15.1.2013 22:52

chybi mi informace proc bych mel pouzit toto a ne neco jineho?

Jak se to lisi od konkurence aneb jaky byl skutecny
Duvod vyvoje vlastniho reseni?

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Tech life


RSS kanál Tech Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ