Tech Life

Ilustrační obrázek

Výsledky agilního dotazníku - eBook ke stažení

19. 02. 2014 11:05    kategorie: Tech Life    autor: Dalibor Pulkert    komentářů: 1

Věděli jste, že 92% lidí, kteří praktikují agilní řízení (Agile) v práci, se snaží tyto principy aplikovat i v rodinném životě? A věděli jste, že 80% statistik je nepodložených? Protože jsme nechtěli vařit z vody, proběhlo v minulém roce dotazníkové šetření, kde jsme oslovili jak znalce agilních principů tak i lidi agilem nepolíbené. Výsledkem je eBook s přehledně zpracovanými grafy a popisky.
 

Výsledky možná tušíte, možná čekáte, možná je dokonce víte. Ale dokud vše není podložené čísly, může zdání klamat. Vybrali jsme tři nejzajímavější poznatky.

Prvotní impuls pro zavedení agilních přístupů většinou přichází zespoda.

To nemůže být náhoda. Jak se říká, když nejde Mohamed k hoře, musí hora přijít k Mohamedovi. Kdo jste ještě do agilních vod nevplul, nečekejte až s tím přijde váš top management. Zaveďte Agile sami, stojí to za to. Zkuste ho na prvním menším projektu a ověřte si výhody tohoto přístupu. My jsme v Etneteře začínali stejně. Po prvotních patáliích se podařilo principy za-žít, a v současnosti je praktikujeme pro tři významné klienty.

 

Graf - Agile ve firmách

 

Téměř 60% dotázaných praktikuje Agile méně než 2 roky.

To je důkaz, že jsme stále na začátku a máme co zlepšovat. Jen každý osmý dotázaný by si dal jedničku za své vědomosti o agilním řízení. Přesto máme našlápnuto velmi dobře. Za posledních pár let zažívá Agile v Čechách poměrně raketový nástup. Více se o něm diskutuje, více se experimentuje, více se osvojují a hlavně chápou samotné principy.
Další úhel pohledu naznačuje, že 46% dotázaných firem používá agilní přístupy jen na čtvrtině svých projektů. Zřejmě stále jen oťukáváme, zda to bude fungovat. Důležité je, že Agile dostává šanci. Nepříliš potěšující je, že z firem, kde Agile ještě nepoužívají, jej plánuje v horizontu roku vyzkoušet pouze čtvrtina.

Podle dvou třetin dotázaných je Agile lepší než klasické přístupy.

Konkrétně v rychlosti dodání zakázky, ve výsledné kvalitě a v neposlední řadě ve spokojenosti klienta. Nutno dodat, že dotazník vyplňovali lidé převážně znalí agilu (často i s praktickými zkušenostmi). Tudíž se může výrok zdát malinko subjektivní. Uznáváme. Ale nejsme jediní, kdo v praxi dokazují, že je to opravdu krok správným směrem.

Stáhnout eBook s výsledky dotazníku

A protože nemáme v plánu si ani surová data nechávat pro sebe, přikládáme k článku i tabulku, kde jsou všechny zdroje pro vás k dispozici. Šiřte a užívejte je jakkoliv uznáte za vhodné. Fantazii je meze nekladou.

Excel dokumentHrubá data agilního dotazníku ke stažení

 

V dalším článku se pokusím vyzdvihnout společné aspekty Svobody v práci (Freedom@Work) a Agilních přístupů. Myslím, že se velmi dobře doplňují.

Autor: Dalibor Pulkert - Agilní nadšenec

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

Hakim Amdouni, 25.7.2014 14:00

Do sekce "Nikdy jste neslyšeli slovo Agile?" bych doporučil následující linky:
- http://agilemanifesto.org
- http://www.agilemodeling.com/

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Tech life


RSS kanál Tech Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ