Tech Life

Ilustrační obrázek

Ušetřete si práci a získejte skvělý load test report. Dokonce i z JMeteru

25. 08. 2015 09:35    kategorie: Tech Life    autor: Pavel Lukeš    komentářů: 0

Test je konečně provedený, jde se na analýzu a optimalizaci. Nebo ne? Co vlastně musíte udělat po skončení JMeter testu, aby bylo možné přehledně vyhodnotit jeho výsledek?
 

Znáte to, jako výstup z JMeter load testu je k dispozici několik xml nebo csv souborů, a to je celé. Často to pak v praxi vypadá tak, že si tester všechna čísla jen prohlédne a "vyhodnotí jen to podstatné". Pak ale samozřejmě řada "také podstatných" údajů chybí a celý test byl vlastně k ničemu. Takhle reportování nebo analýza rozhodně nevypadá.

Je tu sice možnost zkusit si vizualizovat výsledky tak, že se naplní listenery výstupními soubory a uloží se jako graf nebo tabulka (tedy jen když listener opravdu ukládá log na disk, jinak se totiž nezobrazí nic). Ale i v případě, že to funguje, jak má, pořád se jedná o jednotlivé části a ne o celkový pohled na výsledky. Tomu se říká hodně práce za málo muziky.

Pak ještě existují služby typu Loadsophia, které z logu vytvoří report, ale mají malý limit na velikost, tudíž se hodí pouze na velmi malé testy. Navíc kvůli limitu obsahují jen omezené množství informací.

Tohle celé by rozhodně mělo jít mnohem jednodušeji.

 

Líbil by se vám load test report na jedno kliknutí?

gif

Když už máte výsledky z JMeter testu uložené v xml, můžete tento .jtl soubor otevřít ve SmartMeter komponentě Report Generator a nechat report vytvořit na jedno kliknutí.

  • Spusťte SmartMeter a vyberte Create/Edit Scenario.
  • V levém menu klikněte pravým tlačítkem na WorkBench.
  • Vyberte Add / Non-Test Elements / et@sm Report Generator.
  • Do filename vyberte log z JMeteru.
  • Report vygenerujte kliknutím na tlačítko ve spodní části obrazovky.

gif

Aby to takhle fungovalo, je nezbytné, abyste před provedením JMeter testu nastavili všechny možnosti, které XML log nabízí.

  • V zapnutém okně JMeteru klikněte pravým tlačítkem na Test Plan.
  • Vyberte Add / Listeners / např. View Results Tree.
  • Klikněte na tlačítko Configure.
  • V okně zaškrtněte všechny XML relevantní možnosti

gif

Další způsob, jak získat report, je, vzít původní test a rovnou ho spustit ve SmartMeteru a kromě automatického reportu dostat i přesnější výsledky měření. Stačí jednoduše JMeter test nakopírovat do složky SmartMeter / tests a pak spustit. Hračka.

Mohlo by vás zajímat: Jak udělat první test se SmartMeterem (video tutorial).

 

SmartMeter Report to vše má!

Report je html stránka se všemi důležitými údaji o výsledcích testu. V horní části obsahuje shrnutí toho nejdůležitějšího v několika tabulkách a pod nimi je to nejlepší - grafy!

jpg

To, co byste z JMeter výsledků museli pracně hledat ve změti čísel, ve SmartMeter reportu vidíte na první pohled.

gifik

Velmi užitečné také je, že lze jednoduše porovnávat stav v konkrétním okamžiku napříč různými metrikami. Pomocí funkce terčíku označíte v jednom grafu přesný okamžik, který vás zajímá, a tím ho promítnete i do všech ostatních grafů. Ty si pak postupně prohlížíte, díky čemuž můžete odhalit nečekané souvislosti.

Pro přesnější určení času můžete na grafy zazoomovat.

 

Tím ale nekončíme

Během vygenerování reportu je provedena kompletní záloha reportu, logů i samotného testu. To znamená, že výsledky neztratíte, a můžete pak při retestu porovnávat nové výsledky se starými.

Report můžete i různě customizovat. Protože jeho šablona je jednoduchý html soubor, není problém vložit do něj logo firmy nebo ho vystylovat do těch správných barev, abyste se mohli blýsknout u prezentace.

Když vám v reportu něco chybí nebo přebývá, můžete si ho vygenerovat znovu, a nastavit, co v něm přesně chcete mít. O tom ale více až někdy jindy.

Now, go testing!

 

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Tech life


RSS kanál Tech Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ