Tech Life

Ilustrační obrázek

Locify - location based mobile application

26. 08. 2008 00:00    kategorie: Tech Life    autor: JŠt    komentářů: 0

Každého pohladí po egu, když se náhodou splní nějaká jeho věštba. Nejsem výjimkou. Před dvěma lety jsem napsal tenhle článek o mobilní navigaci a ejhle, ono se to pomalu stává skutečností.
 

Pravda, rozvoj nešel tak rychle, jak bych očekával, ale troufám si říci, že rok 2008 je konečně zlomovým z pohledu rozvoje mobilní navigace. Důvodů je hned několik:

  • Doběhla generační obměna mobilů a v širším měřítku jsou teď v rukách lidí mobily s MIDP 2.0 nebo chytřejší.
  • Cena GPS chipu klesla pod 5 USD a očekává se, že klesne na 3.5 USD do konce roku 2008. Ceny bluetooth GPS jsou taktéž velmi nízké.
  • Díky klasickým navigacím zažíváme boom mapových služeb a doadavatelé hledají cesty, jak prodat i těm, kteří klasickou navigaci nemají. A mobil má každý.

Takže bez ohledu na (prozatímní) fiasko EU projektu Galileo vypadá budoucnost mobilní navigace růžově. Během několika let by měl mít každý druhý mobil integrovanou GPS a je jen na nás, co s tím uděláme. Navíc integrace GPS (na rozdíl od např. fotoaparátu) neznamená nutně řádově horší výsledky oproti specializovaným zařízením.

Kromě toho vznikají zajímavé projekty, které vývoj lokalizovaných služeb velmi zajednodušují. Jednou z nich je projekt Locify.

Zjednodušeně řečeno se jedná o webovský prohlížeč, který umožňuje pomocí XHTML vyvíjet služby pracující s polohou uživatele. V případě Locify se jedná o trochu jiný koncept, kdy je XHTML převedeno na midletový formulář, zpracováno na klientovi, doplněno o informace o poloze a odesláno na server.

Projekt je prozatím v ranné fázi, ale už teď obsahuje řadu zajímavých funkcí:

  • klienta pro twitter
  • webovskou správu lokací synchronizovanou s klientem
  • vyhledávání na wikipedii dle lokace
  • jednoduchou navigaci to point
  • zobrazení aktuální polohy na google/yahoo/seznam mapách
  • geocaching funkce

Velmi zajímavé je, že službu může napsat každý. Například pokud bychom chtěli umožnit klientům jednoduchou navigaci k nám do firmy, tak stačí vytvořit tydo dvě stránky:

Welcome page

Tato stránka umožňuje nainstalovat službu do Locify. A pak samotná výkonná stránka start.html:

A je to. Uživatel dostane jednoduchou navigační obrazovku se šipkou, vzáleností, infomací o rychlosti pohybu atd. Rozdíl v času potřebném pro vývoj takového midletové aplikace a služby pro framework Locify je skutečně razantní. Framework toho umí trochu víc, ostatně podívejte se na dokumentaci.

navigation

Locify není samozřejmě jediný podobný framework, ale umí toho již dost a jeví se tedy jako velmi zajímavá možnost, jak doplnit klasické internetové služby o lokalizované funkce pro mobilní telefony. Díky faktu, že služba je realizována pomocí web serveru, jsou možnosti použití skutečně rozsáhlé a přímo se nabízí lokalizace (v tomto novém slova smyslu) řady web 2.0 služeb.

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Tech life


RSS kanál Tech Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ