Tech Life

Ilustrační obrázek

Konečně rozumný framework pro J2ME

26. 06. 2008 00:00    kategorie: Tech Life    autor: JSt    komentářů: 0

Jak možná víte, vývoj v prostředí J2ME je poměrně utrpením. S potěšením jsem zjistil, že existuje stabilní framework J2ME Polish (http://www.j2mepolish.org/), který je dokonce zadarmo a razantně zrychluje vývoj midletů.
 

Kdybychom měli v plánu na tomto poli něco tvořit, tak doporučuji zejména pro následující vlastnosti:

  • Layout a vzhled aplikací - ke standardnímu javax.microedition.lcdui.* přidává řadu velmi dobře použitelných prvků jako jsou meníčka, popup menu, pozadí, status bary apod. K dispozici jsou i rozumější komponenty pro vstup dat od uživatele.
  • Grafický vzhled aplikace a layout rozložení prvků se specifikuje v resources pomocí polish.css, což je velmi příjemné a komfortnější, než klasický přístup. Styly se pak v java kódu přiřazují pomocí direktiv #style v komentářích.
  • Podporuje lokalizaci a perzistenci.
  • Obsahuje řadu zajímavých knihoven. Například de.enough.polish.math přináší do j2me světa inverzní goniometrické funkce.
  • Obsahuje interní HTML browser s podporou RSS, takže lze snadno vytvářet aplikace transparentně přecházející mezi webovými stránkami a klasickými obrazovkami.
  • Umožňuje používat při psaní některé syntaktické prvky Javy 5.

Kromě výše zmíněného patří k unikátním vlastnostem zejména databáze telefonů a podpora buildování pro konkrétní zařízení, a to včetně Blackberry a Doja.

Za peníze bude v budoucnu dostupné též buildování pro Android a - což mi teda přijde skoro jako sci-fi - i pro WinCE a iPod. K dispozici jsou pluginy pro Eclipse a NetBeans. V prostředí NetBeans jsem dokonce rozběhal i debugger. Úroveň dokumentace je velmi slušná a k dispozici je i placená podpora (not tested).

Takže pokud bychom někdy měli co do činění s J2ME, doporučuji tuto platformu vaší pozornosti. Zjednodušuje vývoj, řeší kompatibilitu s konkrétními zařízeními a umožňuje snadnou integraci s web aplikacemi. To není málo. ;-)

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - Tech life


RSS kanál Tech Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ