ETN Life

Ilustrační obrázek

Zveme vás na výstavu 200 dm3 dechu

10. 02. 2010 14:30    kategorie: ETN Life    autor: JPa    komentářů: 0

Kdo by neznal harmonikového Kocoura nebo nafukovacího Buvola? Málokdo však ví, že tvorba návrhářky Libuše Niklové (1934–1981) čítá vskutku úctyhodné množství inovativních plastových hraček, jejichž originalita ve své době dalece předčila běžnou hračkářskou produkci jak u nás tak ve světě.
 

Ještě méně lidí si její jméno spojuje se známým výtvarným umělcem a divadelníkem Petrem Niklem (1960), členem bývalé skupiny Tvrdohlaví a autorem úspěšného mezinárodního projektu Orbis pictus. Právě syn Libuše Niklové, pro něhož se její hračky staly jedním ze základních inspiračních zdrojů jeho osobité poetiky, inicioval její vůbec první retrospektivní přehlídku, která se koná v termínu 2. 2. – 21. 3. 2010 ve Zlíně.

popis

Symbolický název celého projektu 200 dm3 dechu odkazuje na zásadní roli, již ve všech výtvorech designérky, ať už se jednalo o malé gumové figurky, zvířátka s varhánkovým trupem, nebo nafukovací objekty, hrál vzduch – vytvářel jejich tvar a objem, dovolil jim vydávat zvuk a dokonale souzněl s měkkostí a poddajností plastu.

V pozměněné podobě se tento projekt představí na jaře i v Praze v prostorách Uměleckoprůmyslového musea (1.4. - 6.6.) a Památníku národního písemnictví (31.3. - 30. 5).

Více o projektu na stránkách pořadatele - společnosti Arbor vitae societas.
Více o akci "12 pro 12"

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - ETN Life


RSS kanál ETN Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ