ETN Life

Ilustrační obrázek

Na kole močálem černým, podél bílých skal.

23. 11. 2009 15:30    kategorie: ETN Life    autor: MSa    komentářů: 0

Et netera podporuje v různých sportech nejen své zaměstnance, ale i jejich kamarády. A jsme vždy velice potěšeni, když je naše logo vidět, zejména na stupních vítězů. O jednom takovém velkém úspěchu píše náš kolega Martin Sajal.
 

Na Et neteře se mi líbí, jak podporuje sportovní aktivity svých zaměstnanců. Vedle hlavních firemních sportů, kterým byl v minulosti volejbal a teď je to triatlon, mají šanci i odvětví, kterým se ve firmě věnuje třeba jen jeden člověk. Příkladem jsem já a orientační závody na horských kolech.

Et netera začala podporovat oddíl Ekonom Praha, za který závodím, v roce 2006. Tehdy spatřily světlo světa první firemní cyklodresy. V Ekonomu jsme tou dobou také o nových dresech uvažovali. Z nevinného dotazu na možnost využít upravený design firemních dresů se velmi rychle vyklubal sponzoring – Et netera nám dresy rovnou i zaplatila. Stejně to dopadlo i v dalším roce, kdy se vyráběly první firemní cyklistické kalhoty. Od té doby v dresech od Et netery závodíme a když se zadaří, chodíme v nich na stupně vítězů.

Trochu odbočím. Co to vlastně ty orienťáky na horských kolech jsou? Jde vlastně o dva odlišné typy závodů, kterých se účastníme. Těmi prvními jsou jakési „cykloorientační maratóny“ (jednotný název zatím tato odnož nemá). Vyznačují se tím, že se jezdí podle turistických map, jsou poměrně dlouhé (zpravidla 3 až 7 hodin) a obvykle se jezdí po dvojicích. U většiny takových závodů je úkolem objet během stanoveného časového limitu co nejvíce různě obodovaných kontrolních stanovišť, přičemž kontroly lze objíždět v libovolném pořadí. Nejznámějším z těchto závodů je Bike adventure, kde se závodníci Ekonomu pravidelně umisťují na stupních vítězů.

msa_1

Přeci jen o něco větší prestiž má druhá disciplína – MTBO, aneb klasické orientační závody na horských kolech. Závody MTBO se jezdí podle speciálních podrobných map pro tyto závody vytvořených, přičemž na mapách je vyznačena i sjízdnost cest. Závodí jednotlivci na tratích dlouhých od 15 minut do maximálně 3 hodin, nejčastěji ale od 45 minut do dvou hodin. Kontrolní stanoviště na trati je třeba při většině závodů projet v definovaném pořadí, závodník si tedy volí jen to, kudy mezi dvěma kontrolami pojede. Disciplína je odvozená od orientačního běhu a má svoje oficiální jak republikové (Mistrovství republiky, Český pohár), tak i mezinárodní soutěže (Mistrovství světa či Evropy). Konkurence v tomto sportu každým rokem roste, ale Češi vozí medaile ze světových soutěží pravidelně. Závodníci Ekonomu se na celostátních MTBO závodech v posledních letech dostávali na stupně vítězů jen v nižších soutěžních kategoriích. V těch elitních bojujeme spíš o to, udržet si příslušnost v elitě pro další rok. Největší šance na dobré umístění je v závodě štafet.

Letošní mistrovství republiky štafet se konalo druhou říjnovou neděli v Šumperku. Na start se postavilo 34 tříčlenných oddílových štafet, v mnohých nastoupili i úspěšní čeští reprezentanti. Ekonom se jim snaží konkurovat štafetou složenou ze tří vyrovnaných závodníků a nejinak tomu bylo letos. Na první úsek nastoupil Milan Jalový z Blanska, který u nás pravidelně v závodech štafet hostuje. Po nedávném zranění se držel statečně, předával mi jako osmý, ale na čtvrté místo nebyla ztráta velká. V reálném pořadí mistrovství republiky však šlo o 6. místo, neboť tým Rakouska se z tohoto pohledu nepočítal a jedna ze štafet před námi už byla diskvalifikována. msa_2To jsem ale netušil. Závod byl totiž hodně mapově náročný a mnozí závodníci na trati vynechali jednu z kontrol (resp. orazili jinou nesprávnou), což znamená nekompromisní diskvalifikaci celé štafety. Další soupeři začali odpadat na druhém úseku. Závodník vedoucí štafety také vynechal jednu z kontrol, a tak jsem se v polovině trati dotáhl vlastně až k průběžnému druhému místu, jen jedna štafeta byla tou dobou už daleko vpředu. Pak ale přišly drobné mapové chyby, někteří soupeři byli v druhé polovině trati lepší, a tak jsem poslal finišmana Mirka Kalinu do lesa jako čtvrtého. Na kontakt se třetími ale pár desítek sekund chybělo.

Závod ale pokračoval i v oblasti startu a cíle, obrazně u „zeleného stolu“. Závodník štafety na průběžném druhém místě si při závodě počínal v rozporu s pravidly, když v jednom místě projížděl na kole lesem mimo cestu (smí se totiž jezdit jen po cestách vyznačených v mapě). Jeden ze soupeřů podal protest, a tak zatímco Mirek závodil v lese s dalšími závodníky (zpravidla jedoucími v již diskvalifikovaných štafetách), rozhodovala jury a štafeta z druhého místa byla také diskvalifikována. Teď už jen udržet třetí místo. Dostala se před nás sice štafeta Rakouska, ta ale mistrovskou medaili získat nemohla. A pak už přišlo hlášení: „Dojíždí Mirek Kalina. Asi to ještě neví, ale jede Ekonomu pro bronzovou medaili.“

Porci štěstí jsme si vybrali pořádnou… ale po věčných 5. místech jsme si ji snad zasloužili. Je to první medaile pro Ekonom na mistrovství republiky v MTBO po devíti letech, tehdy závodila ještě jiná generace (a šlo o jiný závod než štafety). Mám z ní obrovskou radost, mého dlouhodobého cíle a nejlepšího výsledku v MTBO se podařilo dosáhnout ve chvíli, kdy už jsem tomu ani nevěřil...


Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - ETN Life


RSS kanál ETN Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ