ETN Life

Et netera vás zve do divadla

01. 02. 2012 15:15    kategorie: ETN Life    autor: JPa    komentářů: 0

V rámci spolupráce společnosti Et netera s neziskovými organizacemi představujeme Divadlo Litera o.s., které je kontinuálním pokračovatelem hlavního dramaturgického a stylového proudu Lyry Pragensis z období let cca 1990 až 2005. Jeho založení bylo reakcí na radikální utlumení činnosti a dramaturgické náročnosti Lyry Pragensis, vedoucí až k jejímu úplnému zániku v prosinci 2008.

 

popis Divadlo Litera započalo svoji aktivní činnost 14. října 2008 v kostele Sv. Vavřince, Hellichova 18, Praha1 premiérou inscenace Kámen a bolest, dramatizovaného románu Karla Schulze.

Náplní Divadla Litera je prezentace špičkové literatury originální dramatickou formou.

Divadlo Litera je souborem hereckých osobností, které se v době, kdy na scénách převládá spíše nabídka tzv. komerčních produkcí, chtějí věnovat náročnějším divadelním tvarům: práci se slovem, vyhledávání, dramatizaci a prezentaci nejlepších děl českých, evropských a světových literárních autorů. Chce divákům připomínat autory, které znají a objevovat autory, styly a tvary neznámé.

Divákům nabízí zpracování velkých literárních děl, velkých témat, osudů a příběhů, velkých myšlenek.

Netají se tím, že poté, kdy Lyra Pragensis ukončila činnost, cítí se být jejím ideovým i žánrovým pokračovatelem.

Mnohaletou spoluprací členů tohoto uskupení, právě v rámci Lyry Pragensis, ale také pod jinými hlavičkami, postupně vykrystalizovala osobitá poetika; styl na hranici divadla čteného a hraného. Styl, který je schopen převyprávět divadelní formou literární díla, která jsou jinak prakticky nehratelná (Kámen a bolest). Tato forma se během několika let ukázala být životaschopnou a divácky velmi pozitivně hodnocenou.

Tento styl prezentace zároveň přispívá k hlubšímu pochopení literárních děl a je tak vhodný jako doplněk školních vzdělávacích programů. Zvláště dnes, kdy děti tak málo čtou, to je možnost, jak jim zprostředkovat cestu k literatuře pro ně atraktivní formou.

Ambicí je oslovit nejen poučeného, náročného diváka, ale právě, díky specifické, přehledné a široce srozumitelné formě našeho divadelního vyjadřování, zaujmout ty, kteří cestu k literatuře teprve hledají, tedy především studenty a mladé lidi obecně. Není přece tajemstvím, že sečtělost mladé generace je na žalostné úrovni a my jsme přesvědčeni, že můžeme naší činností pomáhat tomuto trendu čelit.

Působení Divadla Litera o.s. je odpovědí na množící se stížnosti na komercionalizaci kultury. Významně rozšiřuje spektrum pražské divadelní nabídky o originální tvar.

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - ETN Life


RSS kanál ETN Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ