ETN Life

12 pro 12 - prosinec.

03. 12. 2012 15:30    kategorie: ETN Life    komentářů: 0

V rámci spolupráce společnosti Et netera s neziskovými představujeme sdružení Wikimedia Česká republika (zkratkou je uváděno také WMČR), které se zaměřuje na podporu kultury a vzdělanosti v ČR podporou svobodné tvorby.

 

popis Činnost neziskovéhom občanského sdružení Wikimedia Česká republika se převážně týká podpory projektů, z nichž je nejznámější Wikipedie. Jako další projekty můžeme jmenovat například Wikislovník, Wikizprávy nebo Wikizdroje.

Sdružení Wikimedia Česká republika vzniklo v roce 2008, česká Wikipedie však působí již od roku 2002. Neformálně lze říci, že sdružení je lokální pobočkou americké nadace Wikimedia Foundation, která provozuje Wikipedii a další projekty. Právně jde ale o samostatnou organizaci, která má formu občanského sdružení a vyvíjí vlastí nezávislou činnost. Organizace WMČR se tak stará o podporu a rozvoj Wikipedie na českém území a její spolupráci s dalšími subjekty.

Wikimedia Česká republika působí v mnoha různých oblastech, které jsou často spojeny s Wikipedií a dalšími projekty americké nadace Wikimedia Foundation. V poslední době se velmi rozvíjí spolupráce se školami (program Studenti píší Wikipedii), kdy Wikimedia ČR poskytuje pomoc kantorům či ambasadorům, které pomáhají vést studenty k editaci článku na Wikipedii v rámci konkrétního předmětu.

Sdružení se také věnuje spolupráci s galeriemi, knihovnami, archivy a muzei (projekt GLAM - Galleries, Libraries, Archives, Museums). Členové sdružení komunikují s externími subjekty v podobě muzeí či galerií a tato spolupráce prospěšná jak projektům Wikimedia Foundation, tak i samotným muzeím či galeriím. Ve spolupráci s Třebechovickým muzeem betlémů proběhla částečná digitalizace sbírek a sepsání několika článků na Wikipedii, ziskem pro projekty Wikimedia Foundation byl svobodný obsah, ziskem pro Třebechovické muzeum betlémů byla digitalizace sbírek a prezentace muzea. Podobná spolupráce proběhla se Slezským muzeem v Opavě, kdy toto muzeum převzalo záštitu nad soutěží Wikimedia Loves Monuments a jeho pracovníci se účastnili i hodnocení fotografií účastníků.

Wikimedia Česká republika také pořádá soutěže pro veřejnost, kdy je důležitý rozvoj svobodného obsahu, v minulých letech proběhla čtyři kola soutěže Ceny za rozvoj české Wikipedie, kdy byly vypsány články, za jejichž tvorbu a přetvoření v co nejlepší článek byli čtenáři Wikipedie odměněni cenami od sponzorů. Soutěž přinesla několik velmi kvalitních článků a mnoho článků kvality dostačující.

V letošním roce proběhlo první kolo soutěže Wiki Loves Monuments, kde česká Wikipedie ve spolupráci s několika sponzory a externími subjekty uspořádala první lokální kolo celosvětové soutěže – v české podobě se soutěž nazývá Wiki miluje památky – slavnostní vyhlášení soutěže proběhlo na čtvrté české Wikikonferenci v národní knihovně. Celkem bylo získáno více než 17000 nových fotografií státem chráněných památek v České republice.

Wikimedia Česká republika také pořádá různé akce pro své členy i pro širokou odbornou i laickou veřejnost. Letošním rokem byla uspořádána již čtvrtá česká Wikikonference, kdy autoři Wikipedie i jiní přednášející promluvili o různých tématech spojených se svobodným obsahem či Wikipedií.

Dalšími akcemi jsou účasti na různých veletrzích či výstavách, uspořádání výstavy Pictures of the Year 2010 (ve spolupráci se studenty VOŠIS Praha), fotografické workshopy na různých místech republiky, přednášková činnost v knihovnách či na vysokých školách.

Wikimedia Česká republika se kromě získávání svobodného obsahu věnuje i rozšiřování povědomí o tom, jak fungují projekty nadace Wikimedia Foundation – setkáváme se s tím, že zdaleka ne každý ví o tom, že pokud nalezne na Wikipedii chybu, tak ji smí a velmi lehce může opravit. I to je součástí naši práce při přednáškách či při setkávání s lidmi.

Většina členů sdružení je zároveň současnými nebo bývalými editory české či jiných Wikipedií (a dalších projektů Wikimedia). Známe tak prostředí na Wikipedii a chceme, aby Wikipedie a jiné projekty vzkvétaly. K tomu však potřebujeme nejen naši dobrovolnickou práci, ale také lidi z různých oborů, kteří nám svoji činností budou pomáhat.

Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - ETN Life


RSS kanál ETN Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ