ETN Life

Ilustrační obrázek

Neposedové z Etnetery

18. 12. 2012 15:30    kategorie: ETN Life    autor: MHo    komentářů: 0

Je možné si díky celodenní práce u počítače spravit záda, zlepšit zdraví, zhubnout a ještě být efektivnější? Překvapivá odpověď zní: ano, pokud při tom stojíte.
 

To co děláme během pracovní doby má zásadní vliv na naše zdraví. A to i když nejsme zrovna horník v uranovém dole nebo zaměstnanec severokorejské továrny na umělé hmoty, ale sedíme v teplé kanceláři. Dokonce právě proto, že v ní sedíme. Sezení nás totiž pomalu ale jistě zabíjí.

Sezení jsou nové cigarety

Metabolismus sezení

Po usednutí spadne naše spotřeba na 1 kalorii za minutu. Téměř okamžitě o 90-95% klesne aktivita enzymů, které pálí tuky, tj. sbírají tuk z krve a mění ho na energii. Tzv. dobrý HDL cholesterol padá za 2 hodiny sezení o 20%, po jednom sedavém dni pak o 40% klesá schopnost inzulinu zpracovat glukózu. To vše vede k přibírání a dále diabetu 2. typu.

Tuhle chvíli miluju. Spouštíme nový experiment. Pánové z Ergo Interier postupně vynášejí první desky a teleskopické podnože z dodávky. Společně vybíráme lokace pro 3 výškově nastavitelné stoly, na kterých budeme po další dva měsíce testovat, jaké je to při práci stát.

Zapomeňte na cigarety, to sezení nás zabíjí. Podobné titulky se objevují posledních pár let stále častěji v nejrůznějších světových médiích. Reagují na výzkumy označující dlouhodobé sezení za životu nebezpečnou činnost. Ale nejde tady o bolavá záda. Studie poukazují na mnohem fundamentálnější dopad na naše zdraví. Během sezení se totiž v našem těle velmi rychle utlumí nejrůznější metabolické procesy (viz rámeček) a s každou další prosezenou hodinou se zvyšuje pravděpodobnost předčasného úmrtí.

privado:-- ETN:07 -- Na stojáka:na stojaka foceni:IMG_2227.jpg„Tak takhle se to posune nahoru a tohle je zhruba správná výška pro stání,“ ukazuje Radek Ploc polohování jednoho ze stolů. Jeho firma se ukázala jako skvělý partner pro takový experiment. Nejenže stoly sehnala a bezplatně zapůjčila, přišla nám je i odborně představit. Dva používají k polohování elektromotory a jeden, Float od americké firmy Humanscale, chytře vyřešenou protiváhu, takže lze posouvat po zmáčknutí páčky lehce rukou. Ten je ve střední Evropě zatím jediný, podařilo se nám ho ulovit přímo z výstavy.

Skupinka zájemců k otestování, kteří se přihlásili po mojí přednášce v rámci dalšího experimentu, tzv. Etneteřího příběhování, stoly okukuje a klade všetečné dotazy. Dohodli jsme se na 14-ti denních cyklech testování, aby člověk měl čas překonat počáteční přechodnou fázi, kdy si tělo na stání zvyká. Dva měsíce na třech stolech nám tak dá prostor pro 12 osobních zkušeností, od kterých si slibuji dostatek vstupů pro rozhodování, jestli tímhle směrem pokračovat.

Sport tady nepomůže

Etnetera je firma nadprůměrně sportovní. Cyklisty, volejbalisty, fotbálkisty, běžci, plavci se to u nás jen hemží, tu a tam narazíte i na ironmana. Pohyb je spolu se zdravou stravou ta nejlepší medicína na veškeré civilizační choroby (protože ty jsou způsobené především změnami v obojím v posledních desetiletích lidské existence). Na sedavý způsob života je to ale zdá se málo. Články, které mě samotného přivedly k vyzkoušení práce ve stoje u podomácku upraveném barovém stolku z IKEY a pozdějšímu rozjetí experimentu s profi stoly ve firmě hovoří jasně – negativní dopady na zdraví zhoršující se s množstvím času stráveného na zadnici jsou nezávislé na zbytku životosprávy.
Např. článek na webu Scientific American uvádí studii mortality a sezení u 17.000 Kanaďanů – ti kdo seděli nejvíc měli o 50% vyšší riziko úmrtí než ti, co seděli nejméně bez ohledu na životosprávu, váhu, kouření, věk, pohlaví a fyzickou aktivitu.

Neposedové z Etnetery

Pokud ani pravidelný sport nedokáže vykompenzovat naše kancelářské sedavé zaměstnání, co dělat? Jediný protilék je nesedět.
A tady právě přichází ke slovu zatím nekonvenční disciplína – stání při práci u počítače. Trocha rešerše na internetu pomohla identifikovat různé přístupy k řešení potřebného stolu (fixní vysoký, polohovatelný) a způsobu využití (stálé stání, střídání stání a sezení, dokonce pomalá chůze na modifikovaném běžeckém pásu). Jako nejvhodnější a zároveň nejjednodušší na adaptaci se jeví právě stoly polohovatelné. Jejich hlavní nevýhodou je samozřejmě výrazně vyšší pořizovací cena. I proto jsme se rozhodli stoly nejdříve otestovat než se rozhodneme jak s tím dál.

O svých dojmech a zkušenostech budeme tady dále psát jak bude test postupovat.  První dojmy jednoho z testerů už jsou dokonce k mání.  A pokud budete mít cestu kolem, klidně se u nás stavte na polohovací stoly podívat.

 

Fotogalerie

Obrázek fotogalerie
Obrázek fotogalerie
Obrázek fotogalerie
 
 
Sdílet odkaz:
tisk

Diskuze k článku

K článku nebyl zatím přidán komentář.

Přidat příspěvek

 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - ETN Life


RSS kanál ETN Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ