ETN Life

12 pro 12 - Umřít? Dobře. Ale umřít dobře.

01. 11. 2013 10:15    kategorie: ETN Life

Hospicové občanské sdružení Cesta domů již více jak 12 let nabízí paliativní péči a usiluje o zlepšení péče o umírající v naší zemi. Všechny své aktivity staví na zkušenosti s konkrétní pomocí konkrétním lidem.

 

popis Konec života čeká každého z nás. Všichni bychom jej rádi prožili důstojně, bez bolesti a mezi svými blízkými. Moderní paliativní péči umí k dobrému umírání přispět: zvládá bolest, nabízí komplexní péči o nemocného a podporu jeho rodině, provází pozůstalé v jejich zármutku.

Co Cesta domů nabízí?

 • Domácí hospic – lékaři, sestry, sociální pracovnice, psychoterapeut a dobrovolníci pomáhají umírajícím a jejich rodinám žít až do konce společně doma. Služba je poskytována 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.
 • Poradenství – telefonická, osobní a internetová poradna pro nemocné, pečující a pozůstalé pomáhá v situaci, na niž často nejsme připraveni, kterou však musíme rychle a dobře zvládnout.
 • Informačně-poradenský internetový portál www.umirani.cz poskytuje rady a informace dostupné kdykoli a kdekoli, tedy i tam, kde nejsou nablízku dostatečně odborná a laskavá zařízení.
 • Odlehčovací služby – asistentky pomáhají rodinám těžce nemocných lidí v péči o jejich blízké doma.
 • Půjčovna pomůcek – moderní pomůcky výrazně ulehčí péči o nemocného doma.
 • Knihovna – první speciální knihovna pro pečující, zdravotníky, studenty a pozůstalé v naší zemi – knihy jsou formou zápůjček dostupné pro celou ČR.
 • Klub Podvečer – nabízí povídání, provázení, ergoterapii a přednášky pro pozůstalé.
 • Ediční činnost – vydáváme knihy a informační materiály pro laickou i odbornou veřejnost.
 • Nezavírejte oči!dlouhodobá kampaň na podporu lepší péče o umírající.
 • Vzpomínkyweb pro pozůstalé s virtuálními pomníky.

Cesta domů pomůže za rok asi 120 pacientům a jejich rodinám, 2000 klientům poradny a desítkám klientů odlehčovacích služeb. Informační web navštíví ročně 400 000 lidí, knihovna vypůjčí přes 4000 knih za rok.

Cesta domů je poměrně veliká organizace (30 zaměstnanců, 50 dobrovolníků), její služby ale zatím bohužel nejsou placené z veřejného zdravotního pojištění. Péče o pacienta stojí přibližně 1900 Kč denně, pacienti si připlácejí 200 Kč na den. Získat pro tuto jedinečnou službu prostředky je velmi náročné. V současnosti jsou aktivity sdružení financovány z darů a grantů.

Proč podpořit zrovna Cestu domů s jejím „smutným“ zaměřením?

 • Podpora modelového projektu – podpoříte službu, která funguje, má za sebou bezmála 1200 spokojených rodin, které mohly splnit přání svých nejbližších a pečovat o ně doma, službu, která pomohla radami a podporou dalším mnoha tisícům nemocných.
 • Podpora každého z nás – konec života nás čeká všechny a má smysl se snažit přispět k tomu, aby se současná smutná situace, kdy 75 % z nás umírá osaměle v různých institucích, změnila k lepšímu.
 • Pomoc celé společnosti – svazuje nás strach ze smrti, ze života jsme ji vystrčili. Čas na konci života může přesto i v našem uspěchaném světě být časem důležitým, někdy dokonce i nejdůležitějším.
 • Není to smutné, je to úplně normální, někdy dokonce hezké, něžné, tiché a hodně důležité.

"12 pro 12" je zkrácený název akce "Dvanáct měsíců pro dvanáct neziskovek", kdy nabízíme neziskovým organizacím jeden měsíc bezplatného využití svislé reklamní plochy směřující do ulice Milady Horákové.

Sdílet odkaz:
tisk
 

Kontakt pro média


Máte zájem o další informace, odborný článek či přednášku na konferenci? Kontaktujte nás prosím na pr@etnetera.cz.

RSS - ETN Life


RSS kanál ETN Life Blogu

Offlineblog

Offlineblog

Ljama


Komix z prostředí imaginární firmy.

ljama

Ještě jste ho nečetli? Tak tudy ...

 
Doporučujeme: Nabídka práce, volná pracovní místa - pracovní portál SPRÁVNÝKROK.CZ